Küçük, Büyük Tansiyon Nedir? İdeal tansiyon kaçtır

Özel bir durum yoksa genelde belli yaş aralarında olan tansiyon hastalığı dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Vücuda giren tuz miktarının fazla olması tansiyonu yükseltir. Tansiyon hastaları yedikleri ve içtiklerine çok dikkat etmelidirler. Saf tuz değil yemeklere hatta ekmeğe bile konulan tuz tansiyon hastalarına zararlıdır. Tansiyon tansiyon diyoruz ama çoğu insan kulak aşinalığından tansiyonu tanır. Tansiyon nedir diye sorduğunuz zaman tam olarak açıklayamaz. Şayet bu yazıyı yazmadan önce bizde bilmiyormuşuz tansiyonun ne olduğunu

tansiyon

TANSİYON

Tansiyon bir çok hastalığın haberci olarakta bilinir. Tansiyon kalp ve kanın damarlara uyguladığı basıncın ölçüsüne verilen bir isimdir.

Tansiyon cihazları bilinen ve garantili marka olmasına dikkat edin. Son günlerde çin malı tansiyon aletleri bilekten ölçer diye tabir edilen cihazlar sağlıklı bir sonuç verdikleri söylenemez. Yanlış ölçümlerde durum daha kötüye gidebilir doğru sonucu alamadığınız için.

KÜÇÜK TANSİYON

Küçük tansiyona Tıp dilinde (DİASTOLİK) adı verilir. Damarın gevşemesi ile damara pompalanan kanın durması ile damarın elastikliği devreye girer. Daha önce genleşmiş olan damar kana basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımı sağlanır fakat yavaş basınç olur. Yani bu durumda oluşan basınç en küçük basınçtır ki buna küçük tansiyon denir.

İdeal KÜÇÜK Tansiyon Değerleri: İdeal değerler (70 – 90) arasında olan değerlerdir. Halk arasında bu değerlere (7-8-9)’da deniyor. Bu değerlerin altında olan kişinin tansiyonu düşüktür. Değerlerin üstünde olan kişinin tansiyonu yüksektir bu durumlarda doktora başvurulmalıdır.

BÜYÜK TANSİYON

Büyük tansiyona Tıp dilinde (SİSTOLİK) adı verilir. Kalp kasları kasıldığı zaman atardamarların içerisine kanın belirli bir basınçla pompalanması anıdır. Bu durumda damar içerisine uygulanan basınç maksimum değere ulaşır ve buna büyük tansiyon adı verilir.

İdeal BÜYÜK Tansiyon Değerleri: İdeal değerleri (120 – 140) arasında olan değerlerdir. Halk arasında bu değere (12-13-14)’de deniyor. Bu değerlerin altında olan kişinin tansiyonu düşüktür. Değerlerin üzerinde olan kişinin tansiyonu yüksektir. Bu durumlarda zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bariz bir şekilde yüksek veya düşükse 112 acil aranmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.