Karikatür Nedir? Karikatür Tarihi?

Günümüzde bir çok karikatür dergisi yer almaktadır. Öyle böyle değil çok fena iğneleyici resim karikatürle imza atan dergiler vardır. Bilgiyi bizlere aktarırken eğlenceli ve sıkmadan aktaran bir resimdir aslında

karikatür nedir

Karikatür Nedir?

Resmi ve çizimi eğlenceli hale getiren abartılı bir resim türüdür. Ele alınan her türlü konuyu bu siyaset, eğlence, güncel bir çok konu olabilir. İğneleyici, komik ve abartılı bir şekilde hatta çarpıtan bir resim türüde olabilmektedir.

Karikatür İtalyanca‘dan gelme bir kelimedir. Yükleme ve sorumluluk anlarına gelen caricare sözcüğünden de türediği söylenmektedir.

İngiliz doktor Sir Thomas Browne 1716 yılında Christian Morasl adlı kitabında geçmiştir karikatür.

Karikatür öğretmenlerinde olan Sam Viviaona‘nın karikatür hakkındaki söylemi gerçek yaşamda bulunan insanların tarifi, kurgusal insanların tekrar üretimi değildir diye ön plana çıkan eğitimcilerden biridir.

Çizgi filmlere ve karikatürist olarak bilen Dünyada filmleri oldukça sevilen (Walt Disney) karikatür hakkındaki söylemi ise Yapılan en zor şeyin insan gibi davranabilecek bir hayvana vereceği uygun karikatür ifadesinin ne ve nasıl olacağını bulmaktır. Demiştir buna göre karikatür çizerin nasıl karikatür çizeceği uygun olan hayvanın uygun insan hali verilmesi gerektiğini aktarmıştır.

Karikatür tarihi:Bilinen eski modern karikatür örnekleri Leonardo Da Vinci tarafından verişmiştir. Gian Lorenzo Bernini karikatür alanında ilk sanatçılardan birisidir. Bir insanı 3-4 çizgi ile mizahi olarak göstermeyi başarmasıyla ünlenmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.