Esneme Nedir? İnsan Neden Esner?

Her insanın başına sıkça gelen bir durumdur. Esnemek istenmeyen bir olaydır. Ağız sonuna kadar açılır ve nefes alınır. Doktorlar 11 haftalık olan bir bebeğin anne karnında esnediğini görmüşlerdir. Esneyen insanda bir rahatlama gösterir ve bunun yanında gözlerde yaşarma, ağızda sulanma gibi olaylarda görülebilir.

esneme nedir

Esneme Nedir

insanlar yorgun oldukları zaman, sıkıldıklar zaman yada uykusu geldikleri zaman esnerler. Araştırmacılar ve uzmanlar esneme olayının birçok sebebi olduğunu söylüyorlar.
Esnemenin günümüzde en çok tartısılan 3 tane teorisi vardır. Bunlar Psikolojik teoriler, Evrim teorisi ve sıkılma teorisidir.

Psikolojik Teori: Vücudun içinde fazla karbondioksit bulunduğu zaman esneyerek bu karbondioksit dışarı atılır ve içeriye oksijen alınır. Fazla insan arasında olunca daha fazla karbondioksit vücudun içine girer. Bu yüzden esneme kaçınılmazdır.

Evrim Teorisi: Bilim adamlarına göre esneme olayı atalardan gelme birşeydir. İlk insanlarda birini korkutmak için dişlerini gösterirlermiş.

Sıkılma Teorisi: Bu teori esnemenin tanımı ile örtüşüyor. İnsan yorgun olduğun sıkılmış ise yada uykusu gelmiş ise esner.

Uzmanların açıklamalarına göre esneme bulaşıcıdır. Esneyen birini gördüğümüz zaman esneme ihtiyacı hissederiz. Asıl garip olan durum ise televizyonda bile görsek esneme ihtiyacı hissedilir. Sadece görme değil esneme esnasında oluşan nefes sesinden bile esneme ihtiyacı hissedilir.

Latest Comments
  1. mehmet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.