Güvercin Hastalığı için yapılması gerekenler?

Kış ayının gelmesi ile güvercinlerde hastalıklar meydana gelir. Güvercin besleyen arkadaşlar kışın gelmesi ile veterinerlere akın ederler. Türk milletinde güvercinin yeri ayrıdır eski zamanlarda güvercinle haberleşme sağlandığı için olsa gerek. 😉

güvercin

Soğuktan dolayı hastalanan güvercinde yeşil ishal, halsizlik, kusma, vb. etkiler görülür. Halsizlik dediysek kuşun uçmaması, yuvasından dışarı çıkmaması gibi belirtilerdir. Güvercin besleyen arkadaşlar bilirler zaten. Neyse bu gibi durumlarda kuşların dirençleri düşer soğuğa yenik düşerler. Önlemi alınmadığı sürece güvercinde felç sonrasında ise ölüm gelir. Güvercin severlerin hiçte hoşuna gitmeyecek durumlar. Güvercin severlerin fırsatları varsa bir veterinere götürmeleri daha sağlıklı olur, ama fırsatınız yoksa vermiş olduğumuz uygulamayı durumda düzelme olacaktır.

Vetenerinerlerde bulabileceğiniz Berovit B12 ismindende anlaşılacağı üzere bir B12 vitamin ilacı bir lt. suya iki ml. karıştırılarak güvercine verilir. Berovit B12’nin amacı mikropların çoğalmasını yavaşlatır ve sizin tedavi aşamanızda biraz süre kazanmanızı sağlar ki bu çok önemlidir.

Bununla beraber bağışıklık sistemini güçlendirmek için, daha dayanıklı olmaları için multivitamin/mineral takviyesi yapabilirsiniz. Sularına toz halinde katılır ve içirilir. Yada eczanelerden bulabileceğiniz çocuklar için olan multivitamin şuruplarda suyuna konarak kullanılabilir.

Hastalık süresince karışık yem vermemeniz daha iyi olur. Sadece buğday, doğranmış ekmek içi ve az pirinç verilmesi daha sağlıklı olacaktır. İshale karşı kuru karanfil ikiye verilerek yutturulur ishale bire bir gelir. Kuş hemen kendine gelecektir.

Her gün suları, yemleri tazelenmeli ve yerleri temizlenmelidir. Her kullanımda temiz enjektör kullanmanızı öneririz, olası mikroplardan engellemek için. Klorsuz su kullanmanızda fayda sağlar, geniş ve ferah bir yer kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Eğer kuş üşüyorsa sıcak bir ortama alınır. Hasta olmayan kuşlardan başka bir yere alınır. Olası salgın yada hasta olmayanların gagalayarak öldürmelerinden korumak için. Hastalık süresince kuşu uçurmayınız bu işleri zora sokabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.