Dünyanın en iyi Diyetleri

ABD‘nin hatırı sayılır dergilerinden biri olan “US News and World Report” 2014 için Dünya’nın en iyi diyetlerini açıkladı. Beslenme uzmanlarından oluşan jüri üyelerinin 32 adet çok konuşulan diyetlerini değerlendirdi ve en iyi diyet programlarını açıkladılar.

Listenin başında yüksek tansiyon hastalarının dikkatini çekecek olan bir diyet yer alıyor. Bu diyete DASH diyeti adı veriliyor. Son yıllarda listenin hep başında yer alan DASH diyeti ABD’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Milli Sağlık Enstitüsü‘nün geliştirmiş ve hayata geçirmiş olduğu diyet yer almaktadır. Dünya’da bir çok diyet yer almaktadır ama uzmanların özelliklede Dünya’nın en iyi diyetleri başlığı altında olan diyetler dikkat çekiyor. Bİr göz atmanızı öneririz.

dukan diyeti

DASH diyeti

Dash diyeti diğer diyetlerin aksine yemek yemeyi, içmeyi kesmek yada bazı gıdaları tavsiye etmek yerine günlük sodyum alımını sınırlamanız yeterli olacaktır.

Günde 3 adet tam tahıllı gıda tüketimini öneriyor. Ardından 4 ila 6 porsiyon sebze yine aynı şekilde 4 ila 6 porsiyon meyve ve 2 ila 4 porsiyonda süt ürünleri önerilmektedir. Devamında birkaç porsiyon kırmızı et, beyaz et, fındık, ceviz ve baklagillerin yer aldığı bir beslenme planıdır.

DASH’in beslenme planında, günde 3 adet tam tahıllı gıda tüketimi, 4 ila 6 porsiyon sebze, 4 ila 6 porsiyon meyve, 2 ila 4 porsiyon süt ürünleri ve birkaç porsiyon beyaz ve kırmızı et, fındık, ceviz ve baklagillerin tüketimi yer alıyor.

Diyetin dezavantajlarıda yok değil sürekliliğin önemli olduğu için yüksek maliyetli olmasıdır. Bu diyet asıl amacı yüksek tansiyon hastaları için geliştirilmiştir. Ancak kolesterol, kalp hastalıkları, inme , böbrek taşı ve diyabet riskinide azalttığı gözlemlenmiştir.

Terapatik Yaşam Şekli Diyeti (TLC)

Milli Sağlık Enstitüsü’nün bir ikinci olarak geliştirdiği Terapatik Yaşam Şekli Dyeti ise ikinci sırada yerini almış. Bu diyetin en önemli noktası ise doymuş yağ tüketimini kesmek başta geliyor. Ardından günlük kolesterol alımı kısıtlanarak lifli yiyeceklerin daha çok tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Mayo Clinic, Akdeniz Diyeti, Weing Watchers Diyeti

Listenin üçüncü sırasında bir kaç tane diyet bulunmakta bu diyetler Mayo Clinic diyeti, Akdeniz diyeti ve Weight Watchers diyetleridir.

Dördüncü sıra ve son diyetleri olan Taş Devri diyeti ve Dukan diyeti yer alıyor. Geçtiğimiz yıl oldukça popüler olan Taş Devri diyeti eski zamanda Taş Devri’nde yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarına benzer bir beslenme planıdır.

Şeker, tahıl, baklagiller ve süt ürünleri ayrıca hayvansal proteinlerin bol miktarda alınmasının kaçınılması salık veren diyetin faydaları henüz bilimsel yönden kanıtlanmamıştır.

Dukan diyeti ise yüksek protein almayı öneren bir diğer diyet şekli olmakla beraber düşük karbonhidrat alımınıda öneriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.