Doğum Sırasındaki Süre Ne kadardır?

Bebek sahibi olmak kulağa ne kadar hoş gelsede kadınların ağrılardan çekinmesine sebeptir. Anneler bu konuda biraz daha tücrübelidirler fakat ne kadar tecrübeli olurlarsa olsunlar ağrılardan çekinirler. Doğum tecrübesi olmayan bir kadının doğum süresi daha önce anne olmuş bir kadının doğum süresinden fazladır.

anne kanındaki bebek

Doğumun süresi tam olarak ne kadar süreceği kestirilemez. İlk defa anne olacak bir kadının doğum süresi ortalama 12 ila 14 saat arası olacağı söz konusudur.

Daha önce doğum yapmış bir annenin doğum süresi biraz daha azdır. Tecrübeli anne adaylarının da bildiği gibi ortalama 7 saat gibi bir zaman ile doğum sürer.

İlk doğumlarda 12 saatten fazla sürerse doktorunuz bu gecikmeyi araştırıp gerek görürse müdahale edecektir. Bu durum ikinci doğumu yapan anne adayları içinde 9 saat süre aşımlarında da geçerlidir. Doğumun 3 evresi vardır. Bu evreler doğumun süresinide az çok çok belli eder. Bu evreler Latent Faz, Aktif Faz ve Geçiş Fazzıdır.

Latent Faz>: En uzun süre olan bu evre ilk bebekte 8 saat sürer ve beraberinde kasılmalar olur.

Aktif Faz: En kısa süre olan bu evre 3 saat ve 5 saat arasında sürer ve beraberindeki kasılmalar diğerine göre daha ağrılı olur.

Geçiş Faz: İlk evrenin en yoğun ve ağrılı halidir. Kasılmalar 30-90 saniye aralıklarla gelir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.