Cep Telefonu Suya Düşünce Ne Yapılır?

Telefonun üzerine bir bardak soğuk su için 😀 Akıllı telefonunuzun suya düşmesi kadar vahim bir olay yoktur sanırım. Tonlarca paranın çöpe atılması demektir ki bu bizleri çok üzer sonuçta para kolay kazanılmıyor. Eğer cep telefonunuz suya düşmüşse gerekli işlemleri yaparsanız bir şansınız olabilir.

suya düşen cep telefonu

Suya düşen cep telefonunuzun bataryasını çıkaracağımızı bir çoğumuz biliriz. Fakat biraz merak ve sabırsızlıktan sonra tekrar bataryayı takar ve çalışıp çalışmadığını kontrol ederiz. Bu yapılan işlem çok sakıncalıdır. Geri dönüşü olmayan sıkıntılar sizleri bekliyor olabilir. Cihaz tamamen kurumadan böyle bir işleme kalkışmayın.

Bilindiği üzere suya düşen cihaz garanti kapsamına girmez. O yüzden talimatları dikkatlice takip ederseniz ve uygularsanız cihazı kurtarma şansınız artar.

Gerekli Aşamalar

  1. Cihazı hemen sudan çıkarın ve hemen kapatın
  2. Zaman kaybetmeden bataryasını sökün
  3. Cihazı parçalara ayırın (sim kart, sd kart, kapak)
  4. Kendi halinde kurumasına bırakın
  5. Daha kolay kuruması için hava akışı olan bir yere koyun
  6. Kurumanın hızlanması için parçaları vakumlayabilirsiniz
  7. Cihazdaki kulaklık, şarj girişi gibi yerleri ağzınızlada vakumlayabilirsiniz.
  8. Pirinç dolu bir kaba cihazı pirinç arasına gömün ve ara ara yön değiştirin
  9. Pirinç dolu kapta 48 saat gibi bekletin

Hiç fön makinesi gibi, ısıtıcılar gibi cihazlarla kurutmaya uğraşmayın fayda sağlamaktan ziyade zarar sağlayacaktır. Cihazın parçalarını birleştirin besmele çekerek cihazı açın bakalım ne kadar şanslısınız 🙂
Cihaz açıldıktan sonra bir kaç fonksiyonu çalışmasa bile en azından tamir ettirme gibi bir şansınız olacaktır. Hiç yoktan iyidir.