Trahom Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Trahom salgınlar yapan, bulaşıcı ve tedavi edilmediği zaman körlüklere sebep olan bir hastalıktır. Kuluçka Devri:  Yıllarca sürebilir.

  • Trahom Bulaşma Yolu : Trahom mikrobu hastaların gözlerinin akıntısından sağlamlara geçer. Ya bulaşmış ellerle gözleri ovuşturmakla ya da hastanın havlu, mendil gibimikroplu eşyalarını kullanmakla bulaşır. Ayrıca karasinekler de hasta kişinin gözlerine konarak mikropların sağlamlara taşınmasına aracı olur.
  • Trahom Bulaşma Süresi : Hastanın göz akıntısında mikrop olduğu müddetçe bulaşır.
  • Trahom Belirtileri : Trahom mikrobu başlangıçta göz kapağının içine yerleşir ve uzun süre belirti vermeden gizli kalır. Bu yüzden gözde sulanma, çapaklanma, ışıktan rahatsız olma gibi belirtiler ortaya çıktığında bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Çünkü hastalık ilerlerse göz kapağında şekil bozuklukları, kirpiklerin içe dönmesi ve hatta körlüğe kadar varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Erken tanı ve tedavi ile hastalık tamamen iyileştirilebilmektedir.
  • Trahom Korunma Yolları : Kişisel temizliğe dikkar edilmelidir. Karasineklerle mücadele edilmelidir. Hastalığı etrafa bulaştırmalrının engellenmesi için hasta olan kişilerin uyarılması ve bilinçlendirilmesi gerekir. Belirtiler görüldüğünde hemen doktora gidilmelidir. Hastaların düzenli ve yeterli tedavi görmesi sağlanmalıdır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.