Tetanoz Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Her yaşta tehlike oluşturabilen bir hastalıktır. Hastalığa yol açan mikroplar toprakta yaşarlar. Derinin zedelenmiş bir yerinden vücuda giren mikroplar kişi bağışık değilse hastalık yapar.

  • Kuluçka Devri: 5 ile 12 gündür.
  • Tetanoz Bulaşma Yolu: Yaralı derinin mikropla teması sonucunda bulaşır. Bulaşma Süresi: Yoktur. İnsandan insana bulaşmaz.
  • Tetanoz Belirtileri : Vücutta kasılma, dişlerde kenetlenme, havale geçirme, solunum durması gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tedavisi başarılı değildir. Çoğu zaman ölümle sonuçlanır.

Tetanozdan Nasıl Korunmalıyız ?

  1. Yüzde yüz koruyucu aşısı vardır. Aşılanmaya bebek doğmadan hamileliğin yedinci ayından sonra başlanmalıdır. Böylece bebek yeni doğan döneminden itibaren tetanozdan korunmuş olur. 0-6 yaşta ve okulda aşı takvimindeki gibi aşılanmaya devam edilir.
  2. Paslı olan yüzeylerden uzak durulması gerekmektedir. Vücutta oluşan yaraların hemen antiseptik solisyonla  temizlenmesi gerekir. Daha sonra da yaranın üzeri örtülmelidir
  3. Kirli ve ağır yaralanmalarda kişi daha önceden aşılanmışsa  1 doz aşı tekrarlanmalı, aşısız ise serum tedavisi yapılmalıdır. Bu sebeple yaralanma olunca sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır.

Öneriler:

  1. Hastanın acilen hastanede tedavisi gerekmektedir. Ancak, yapılacak pek az şey vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.