Su Çiçeği Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Hafif seyirli bir hastalık olan suçiçeğini çocukluk çağında hemen her çocuk geçirir. Çocuklukta bu hastalığı geçirmeyenler, erişkinlikte de geçirebilirler.

  • Kuluçka devri : 14-15 gündür
  • Bulaşma süresi : Döküntüler çıkmadan bir gün önce ve döküntüler kuruyuncaya kadardır.
  • Su Çiçeği Belirtileri : Ateş, baş ağrısı, iştahsızlık gibi genel bulaşıcı hastalık belirtilerinden sonra döküntüler başlar. Döküntülerin içleri sıvı dolu mercimek büyüklüğündedir. Önce sırtta, omuzda başlar oradan kollara göğse, yüze yayılır. İçi sıvı dolu döküntüler daha sonra kabuklanır, kurur ve iyileşir. Hastalık süresince vücutta hem sulu hem de kabuklu hem de iyileşmiş, her devreden döküntüler vardır. İyileşince döküntüler iz bırakmaz. Ancak, kaşınırsa ya da iltihaplanırsa döküntülerden iz kalır. Hastalık 5-6 günde iyileşir, çocuğun genel durumunu çok etkilemez.
  • Korunma : Hastalık hafif seyirli ve çok bulaşıcı olduğundan gerek yoktur.
  • Önlemler : Her çocuk döküntüler geçene kadar evde istirahat etmeli. Kaşıntının geçirilmesi için hasta çok sıcak tutulmamalı, ateşi varsa düşürülmelidir. Kaşıntıyı önlemek için doktorunuz losyonlar verecektir, bunları kullanarak hastanın rahat etmesi sağlanmalıdır. Kesinlikle aspirin verilmemelidir. Çünkü aspirin reye denilen karaciğer komasına sebep olup hastanın ölmesine neden olur.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.