Saman Nezlesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Astımdan daha hafif seyirlidir. Ancak ilerde astıma dönüşebilecek bir hastalıktır. Çoğunlukla çiçek, ağaç ve mantar tozlardan çıkan polenlere karşı görülür. Bu polenler ilkbahar ve yaz aylarında olur ve polenler daha çok saat sabahtan öğleye kadar arasında daha yoğun olduğundan bu saatlerde alerjisi olanların dışarı çıkması uygun değildir. Polenlerle birlikte, sigara, parfüm, kimyasal kokular, tozlar saman nezlesinin şiddetini artırır.
Belirtiler: Arka arkaya nöbet şeklinde 10-20 defa hapşırık halinde görülür. Aniden ortaya çıkar. Bol, su gibi devamlı burun akıntısı ve burun kaşıntısı vardır. Akıntı arkaya olursa tahrişten dolayı kuru bir öksürük olabilir. Gözlerde kaşıntı ve yaşlanma olur. Belirtilerin şiddeti alerjenle karşılaşma süresine bağlıdır.
Alerjik nezleli çocuklar sıklıkla üst solunum yolu ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanırlar. Ailede saman nezlesi, alerjik bir yapı varsa bu kalıtımsal olarak gelecek olan yeni kuşaklarda kalıtımsal olarak görülebilir.

Korunma Önerileri
Astımda olduğu gibidir. En iyi korunma erken teşhistir. Neye karşı alerjisinin olduğu tespit edildikten sonra hasta o alerjene karşı duyarlı haline getirilmelidir. Bunun için düzenli olarak aşılar yapılmalıdır ve hasta alerjisi olan maddeden uzaklaştırılmalıdır.

Saman nezlesi, sıcak, kuru, güneşli havalarda artış gösterir. Bu zamanlarda hastayı rahatlatacak ilaçlar kullanılır. Antihistamik ilaçlar hastayı rahatlatacaktır.Hastanın dirençli olabilmesi için polen mevsiminden önce enjeksiyona başlanır. Klimalar bazen saman nezlesine iyi gelebilir. Klimalı ortamında ne kadar kalındığı önemlidir. Ama bazen klima, bazı hastalara iyi gelmemektedir. Hasta bunu deneyerek kendine göre davranışa girmelidir.
Saman nezlesine yakalanan kişinin dinlenmesi gerekir. Kendini yormamalıdır. Ayrıca üzüntü gibi ruhsal durumlar saman nezlenin şiddetini artırır. Alerjisi olanlar evlerinde kedi, köpek ve kuş gibi tüylü hayvanlar beslememelidirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.