Osmanlı’da kağıt para tarihçesi..!

Para henüz kullanılmadan önce kıymetli eşyalar takas, değişim yapılırdı. Bu eşyalar kıymetli deniz kabuğu ve metallerdir. Kayıtlara göre ilk deri parayı Çin’liler M.Ö 118 yılında bulmuştur. Kağıt parayı ise yine Çin’liler M.S 806 yılında bulmuşlardır ki günümüzde paranın olması ne kadar iyi tartışılsada hepimiz biliyoruz para için her geçen gün can kaybı sayısı bir hayli artmakta neyse biz yazımıza geri dönelim şimdiki yazımızda Osmanlı’da kağıt paranın tarihçesini konusunu ele aldık.

Osmanlı’da Kağıt Para

Osmanlı İmparatorluğu zamanında ilk banknotlar idari, sosyal ve yasal reformların gündeme geldiği zamanda tanzimat döneminde tedavüle çıkmış. Banknotların çıkarılmasındaki asıl amaç reformların finanse edilmesi olmuştur.

Abdülmecit tarafından 1840 yılında bir anlamda para anlamından ziyade faiz getirili borç senedi, hazine bonosu niteliğinde olmak üzere çıkmıştır. Abdülmecit tarafından bulunan paranın adı ise “ Kaime-ı Nakdiye-ı Mutebere ” yani (para yerine geçen kağıt) anlamındadır.

Söz konusu bu para matbaa baskısı değildir ve elle yazılıp mühürlenen kağıttır. Zaman geçtikçe taklidinin yapılması ve kağıt paraya olan güvenin azalması ile matbaa baskılı banknot çıkarıldı. Bu matbaa baskılı paralar 1842 yılından itibaren 1862 yılına kadar çeşitli şekil ve boyutlarda basılmıştır.

Yazımızda ilk paraya ait resimleri sizlerle paylaştık. Buram buram tarih kokan bu resimleri incelemenizi öneririz.

Elle yazılmış ve resmi mühürlü ilk para ve Matbaa basımlı ilk para

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.