Morarma ve Şişme Nedir, Nasıl Önlenir?

Günlük yaşantının koşturmacasında aceleden dolayı istemeden de olsa düşebilir yada bir yerlere çarpa biliriz. Çarpma, düşme esnasında vücudumuzda o bölgede bazı renk değişimleri olabilir. Genelde fazla üzerinde durulmaz ve 2-3 gün içerinde kaybolur gider.

morluk nasıl olur

Morarma Nedir?

Cildimizde ve cilt altındaki dokuların zedelenmesi ile kılcal damarların hasar görmesi ile kanın damardan dışarı çıkması ile oluşan renk değişimine morarma denir. Cildin daha dip kısımlarında kas ve bağlarda olan hasarlarda morarma daha uzun sürer. Sadece ciltte görülen morarmalar çok ciddi bir sorun oluşturmaz ama kas, bağlar ve tendomlardaki yırtılma, hasarlar tedavi edilmediği taktirde ilerde sıkıntı çıkarabilirler. Kalıcı hasarlarada sebebiyet verebilirler.

Morarma önleme?

Yapılması gereken ilk yardım hemen vurulan bölgeye buz uygulamasıdır. Bir bezin içerisine buz konularak o bölgeye uygulanır. Direkt buz uygulanırsa ciltte keskin soğuktan dolayı tahriş ve kızarmalar meydana gelebilir.
Darbe sonucu göz şişmesi ve morarması için araştırmalarımıza göre bir çok yöntem bulunmakta bunlardan bir kaçı şunlar.

**Darbeden hemen sonra buz konularak bolca vazelin adlı krem sürülünce fayda sağlıyormuş
**Darbeden hemen sonra ekmeğin iç beyaz kısmı çiğnenerek o bölgeye koymak ağrıyı ve şişliği aldığı söyleniyor.
**Gene darbeden hemen sonra biftek konulmasının iyi geldiğini söyleyen arkadaşlar da var.
**Bazı arkadaşlar ise eczaneden (hırudoıd) adlı bir krem tedarik etmişler ve acıyı aldığı, şişliği önlediğini söylemişler.

Ama bizim tavsiyemiz hiç zaman kaybetmeden hastaneye giderek doktor veya hemşireler tarafından uygulanan ilk yardımın daha sağlıklı olduğudur. Yukarıda belirtilen uygulamaların pek bir yan etkisi olduğunu sanılmazken daha büyük bir sorun olasılığıda yok değildir. Darbe sonucu bir kırık, çıkık olabilir o yüzden ilk aklınıza gelen en yakın bir hastaneye gitmek olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.