Matbaa nedir, kim ne zaman buldu? (kısaca)

Hepimizin bildiği gibi matbaa günlük yaşantımızda olması gereken ihtiyaç uygulamalardan birisi! yazımızda matba nedir, kaç yılında, kim icat etti ve Türkiye’ye ne zaman geldi merak edilen herşey yazımızda

ilk matbaa

Matbaa Nedir?

Matbaa Yazı, resim veya şekilleri, kağıt, deri, kumaş gibi malzemeler üzerine özel bir surette basarak çıkaran ve birden çok nüsha haline getirilmesini sağlayan makine veya sistem. Baskı makinesi diye de bilinen matbaa, Arapça asıllı bir kelimedir. Basım evi, basım yeri, baskı aleti gibi anlamlarda kullanılmaktadır.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/310474-matbaa-nedir.html#ixzz2naV0AlwY

Matbaa’yı Johan Gutenberg bulmuştur. Tek tek metal harflerle baskı tekniğini geliştirerek Dünya’da yaygın hale gelmesine sebep olmuştur. Zaman geçtikçede üzerine eklendi ve hızla gelişmeye başlandı.

Matbaa ilk kez uzakdoğu ülkelerinde başlamış ve yaygın hale gelmiştir. Bilinen ilk baskının Japonya’da VIII. yy’da yapıldığı söylenmektedir. Söylentiye göre ilk baskıyı Budizm’in kutsal metinlerini Sanskrit dilinde Çin alfabesiyle İmparatoriçenin bastırdığı söylenmekte

Matbaa’nın gelişiminde hız kazandıran isim Pi Sheng porselen harfler kullanmış ve gelişime çok büyük katkı sağlamıştır. Belli bir zaman sonra Çin’lilerden sonra matbaa IX. yy Uygurlara geçti

Matbaa’yı Türkiye’ye kim, ne zaman getirdi?

Lale devri olarakta bilinen dönemde İbrahim Müteferrika 1726 yılında getirmiş. Türkiye’ye matbaa’nın bu denli geç gelmesinin sebebi ise ihtiyaç duyulmaması ve dinsel tutuculuktan kaynaklandığı söylentiler arasındadır. Bunun en büyük sebebi ise okur yazar oranın az oluşu bu dönemde hattatlığın daha yaygın olması matbaa için gerekli alt yapının bulunmamasıdır.

İbrahim Müteferrika yasamı boyunca toplam 17 eseri bulunmakta fakat kitap maliyetinin çok oluşu ve fiyatların fazla olması nedeni ile matbaa fazla gelişememiş ve yaygınlaşamamıştır.

1754 yılında Ahmet ve İbrahim Efendiler geçmiş daha sonra 1783 yılında Vak’a-nüvis Vasif ve Beylikçi Rasid Mehmet Efendiler geçmiştir.

  • 1796 yılında Abdurrahman Efendi Mühendishane matbaa’sını kurdu
  • 1802 yılında Üsküdar matbaa’sı
  • 1831 yılında Takvimhane-i Amire matbaa’sı kuruldu
  • Mısır’da Mehmet Ali Paşa Bulak matbaa’sını kurdu
  • 1822 ve 1833 yılları arasında 54 matbaa kuruldu
  • 1948 yılında 509 matbaa kuruldu
  • 1983 yılında ise toplam 3537 matbaa bulunmaktadır.
Latest Comments
  1. ümrannnnnnnnnnn

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.