Kar (Kış) Lastiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ülkemizdeki sürücülerin bir çoğu kış lastiği hakkında yeterli bilgiye tam olarak sahip değildir. Bunun sonucunda haberlerde gördüğümüz üzere Türkiye’nin her yerinde kaza haberleri gün geçtikçe artmaktadır. Kış lastiği ile Kar lastiği arasında bir fark yoktur. Sürücülerin bir çoğu kar ve kış lastiği arasında fark olduğunu düşünürler ama bu bilgi yanlıştır. Yaz lastiği diye tabir ettiğimiz lastikler 5 derecenin altına düşen sıcaklıkta sertleşir ve yol tutuş sıfıra iner buda dolayısı ile kazalara sebebiyet verir. 5 Derecenin altına düşen sıcaklıkta devreye kar (kış) lastiği girmektedir. Şimdide kış lastiği hakkında merak edilenleri sizlerle paylaştık.

kaliteli kar lastiği

Kış lastiği Nedir?

Hava sıcaklığını 5 derecenin altına düşmesi ile soğuk havadan etkilenmeyen, sertleşmeyen ve yol tutuş özelliğinden hiç bir şey kaybetmeyen kalın dişli, geniş kanallı lastiklerdir.

Kış lastiği seçimi ve özellikleri!

Kış lastiği sadece kar yağdığında taktırılmaz kış lastiği sıcaklık derecesinin 5’in altına düştüğü zaman taktırılır. 2013 yılı itibari ile kış lastiği trafik kanunlarının değişmesi ile zorunlu hale gelmiştir. Ticari araçlar, insan ve yük taşıyan büyük araçlarda taktırılmadığı taktirde cezai işlem uygulanır ki bu size daha pahalıya patlar.

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken husus markanın fabrikadan o lastiğin kış ayları için uygun üretildiğini kontrol etmektir. Elbette kış lastiği fiyatlarıda kalitesine göre değişmektedir iyi bir kış lastiği üzerinde kış simgesinden anlaşılır bu etiketlere dikkat edin üzerlerinde harfler göreceksiniz (A-B-C-D-E-F-G) diye puanlanmış lastikler. Mesela ıslak zeminde yol tutuş B, karlı zeminde yol tutuş A diye belirten derecelendirme mevcuttur. Tabiki de A harfinden, G harfine kadar derecelendirmedir.

Kış lastiğini her dört tekere birden takmanız daha sağlıklıdır. Her hangi birini yada ikisini eksik taktığınız taktirde lastiklerde dengesizlik olacak duruş esnasında aracın savrulma olasılığı ve karda kayma olasılığı daha artacaktır.

Lastikleri aldınız ve taktırdınız. Kuru zeminde ani frenlemelerden ve ani gaza yüklenip aracın patinaj çekmesinden kaçınınız. Bu lastiğin özelliğini kaçıracak ve bir özelliği kalmayacaktır. Kış lastiği takıldıktan sonra ilk 150 km kuru zeminde lastiğin kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Piyasada bazı sahte kar lastiği markaları bulunmaktadır ki bu gibi firmaların lastiklerini almamaya özen gösterin hem cebinize sıkıntı hemde hayatınız söz konusu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.