Kentsel Dönüşüm nedir?

Türkiye’de özelliklede doğu kesimlerinde hepimizin bildiği gibi yerleşim yerleri bir hayli eski böyle olunca olası bir doğal afet gibi durumlarda çok sıkıntı yaşayacaklardır. Tabi istemeyiz doğal afetin vurmasını ama önceden önlem alınmasında çok büyük fayda sağlanır. Bu durum bir iki evi yıkarak yerine yenisini yapmak değildir, toplu olarak şehrin büyük bir kısmını yeniden yapılandırmaktır. Bu yazımızda ise kentsel dönüşümü ele aldık.

kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşüm nedir?

Kentteki sorunlu alanlar, binalar, evler, iş yerleri bu alanda ne varsa belirlenip daha yaşanılabilir ve sağlıklı hale getirilmesi için yapılan uygulamaların tümüdür.

Bize getirisi olası bir doğal afet durumunda zararın ve hasarın özelliklede can kaybının en aza indirilmesi, depreme dayanıksız binaları, ömrünü tamamlamış binaları yeniden öngörülen kriterlerde yeniden yapmaktır ki bu insanlar için çok yararlı ve faydalıdır. Birde kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesidir.

Bu durumda eskisi gibi olmaz yenilendiği zaman o bölgeye ne ihtiyaçsa yapılmasıdır. Şehrin modernleşmesi, medeni ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanmasıda çok büyük etkendir. Mesela o bölgede kongre salonu, finans merkezi, park ve eğlence alanları yapılması sizce ne kadar kötü, bizce ileriye dönük bu projeler çocuklarımızın daha yaşanılabilir bir şehirde yaşaması için yapılması gereken önemli kriterlerden biridir.

Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde gerçekten bu uygulamaya çok ihtiyaç vardır. Eski yerleşim yerlerindeki güvensiz ortam ev, okul, eğlence alanları çok sıkıntılı durumdadır. Türkiye’nin doğu kesimleri en çok ihtiyaç duyulan bölgeler arasındadır. Kentsel dönüşüme tabi olan kişiler çok şanslılar 😉

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.