Kan grubuna göre diyet

Uzmanların uzun yıllar araştırmalarının sonucunda kan gruplarına göre kilo alma veya verme gibi olayların mümkün olduğunu söylüyorlar. Bütün kan gruplarının 0 grubu, A grubu, B grubu ve AB grubunun nasıl diyet yapacağı konusunda bilgiler yazının devamındadır. Aç kalmadan, beslenerek nasıl diyet yapılır.

kan grubu

A Grubu Diyeti Nasıl olmalıdır?

Günümüzde ayaküstü atıştırma oldukça yaygınlaşmıştır. Herkes zaman bahane ederek ayaküstü bir şeyler atıştırır ve o öğünlük açlık isteğini ortadan kaldırır. Bu durum oldukça sağlıksız özelliklede A grubu kan taşıyan kişiler daha dikkat etmelidirler. Sadece A grubu değil herkes dikkat etmelidir ama a grubuna bunun zararı daha fazladır.

Sadece kırmızı et değil salam, sosis ve kavurmadanda uzak durmak gerekir. Bunun yerine balık yemek daha sağlıklı, uzmanların açıklamalarına göre A grubu haftada üç defa balık yemelerinin çok faydalı olduğudur. Balık yerine tavuk eti de yenilebileceği söylenmiştir.

A gurubu sebze ağırlıklı beslenmelidirler. Ağır yiyecekler yendiği zaman kırımızı et gibi A grubu kana sahip insanlarda ağırlık çöker ve enerji kaybına uğrarlar. Proteini bol sebzelerle beslenmeleri daha sağlıklıdır.

A grubuna sütlü besinlerde zararlı olup sindirimi zorlaştırır. Sütte doymuş yağ fazla olduğu için diyabet hastalığına sebebiyet verir ayrıca kilo aldırır.

B Grubu Diyeti Nasıl Olmalıdır?

B grubu diğer gruplara göre daha ölçülüdür. Et ve sebzeler arasında dengeli olmak gerekir. Ne az yenmeli, ne çok yenmeli, ne yenmemelidir.

B grubuna mercimek, buğday, fındık ve susam kilo aldırır. Bu yiyeceklerden b grubu ne kadar uzak durursa o kadar sağlıklıdır. Aksi taktirde kan şekeri düşmesi, yorgunluk ve vücudun su atması gibi sıkıntılar çekebilirsiniz. Genelde yemeklerden sonra şekeri düşen hastalarda sık sık yemek yeme tavsiye edilir ama buna gerek yoktur çünkü dengeli beslenildiği zaman ve sakıncalı yiyeceklerden kaçınıldığı zaman buna gerek kalmayacaktır.

Diğer gruplara göre B grubu daha kolay kilo verirler. Aşırıya kaçmadan sütlü besinlerde yiyebilirler.
B gurubunun vücut sistemlerinde uzmanlara göre kırmızı et, stres ve yorgunluğun aralarında bir bağ olduğudur. B grubundakilerde bağışıklık sistemlerinde bir sorun varsa tavşan eti ve kuzu etinden kesinlikle uzak durmalıdırlar ve yerine hindi ve dana eti tercih etmelerinin daha sağlıklı olacağıdır. Ayrıca tavuk etindende uzak durmalıdırlar yerine ise hindi etini tercih etmelidirler.

Deniz ürünleride çok faydalıdır sadece bir kaç deniz ürünü yenmemesinin zararlı olabileceğini söyleyen uzmanlar kalamar, karides, ıstakoz ve midyeden uzak durulması gerektiği açıklamasını yaptılar.

Yeşil yapraklı sebzelerden sık sık yenmesi gerektedir. Günde 3 veya 4 öğün haşlanmış sebze yenilebilir. Sebzelerden domates ve zeytinden uzak durmak gerekir.

Gelelim yemek yağlarının B gurubuna zararlıdır zeytinyağı hariç ayçiçek yağı, mısırözü yağı ve susam yağı zararlıdır. Bunun yerine zeytin yağı daha sağlıklı olacaktır. Gene uzmanlara göre gün aşırı bir yemek kaşığı zeytin yağının çok faydalı olduğudur.

AB Grubu Diyeti Nasıl Olmalıdır?

A ve B grubunun beslenme düzenini dikkatle inceleyin bu grupların zararlı görülen yiyecekleri AB grubu içinde geçerlidir. Domates diğer gruplara önerilmezken aksine AB grubuna faydalıdır.

Eğer AB gurubu kilo vermek istiyorsa et ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. AB grubununda mide asidi az olduğu için sindirimde problem yaşarlar ve vücut sindiremediği için yağ depolar haliyle kilo alırsınız.

Taze sebze, süt ürünleri ve deniz ürünlerinin geneli sizin kilo vermenize kolaylık sağlayacaktır. Ha eğer ben et yemekten vazgeçemem diyorsanız mutlaka et yemeğinin yanında sebzede tüketmelisiniz biraz da olsa fayda sağlıyacaktır.

İki yumurta beyazı ve bir yumurta sarısı sizin protein ihtiyacınızı karşılayacak ve kolesterolünüzü de düşürmesine yardımcı olacaktır.

0 Grubu Diyet Nasıl Olmalıdır?

Kimyasal madde içermeyen dondurulmamış kırmızı et, balık ve beyaz et tüketmelisiniz. Taneli sebzeler, tahıl ürünleri ve ekmeği ne kadar az tüketirseniz o kadar çabuk kilo verirsiniz. Buğday unu ve yapılmış yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Tiroid hormonu üreten iyodun yeterli miktarda olmaması yediklerini yakmanızı zorlaştırır. Bu yüzden 0 grubu iyotlu tuz, deniz ürünleri, kırmızı et, brokoli, ıspanak ve karaciğeri bol bol tüketmeleri önerilir.

Süt ve yumurtadan ne kadar uzak durursanız o kadar iyi 0 grubunun mide asit oranı fazla olduğu için kırmızı eti sindirmeleri kolaydır. Midenizdeki fazla asitlenmeyi dengelemek için sebze ve meyve tüketmelisiniz.

Süt ve sütlü besinler metobolizmayı yavaşlattığı için süt ve süt ürünlerinden uzak durulması sizin için sağlıklı olacaktır. Süt kalsiyum ihtiyacını giderdiği için süt yerine doktorunuzla görüşerek kalsiyum ilaçları tercih etmelisiniz.

Bol bol zeytin yağı tüketmelisiniz. Zeytin yağı kolesterolün düşmesine fayda sağlar kalp ve damar rahatsızlıklarınada iyi gelir. Bu yüzden katı yağların dışında sıvı yağları tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.