Jailbreak Nedir, Ne işe Yarar?

Daha önceki yazılarımızda Jailbreak‘ın nasıl yapılacağı hakkında sizlere bilgiler verdik. Kurulum aşamasındaki bilgilerin hepsi sitemizde resimli olarak mevcut. Bu yazımızda ise Jailbreak’ın ne olduğu hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

jailbreak zencir

Jailbreak nedir, Ne işe yarar?

Sizinde bildiğiniz gibi Apple‘nin üzerine işletim sistemine sahip olan başka bir marka daha yok. Apple’de İOS’in dış saldırılara karşı mümkün olduğunca kapalı bir sistem olmasını istiyor. Ama bunların bir arada olması bazı sıkıntıları ortaya çıkarıyor. Bazı işlemlerin kısıtlanması gibi appstore harici uygulama yükleyememe vs birçok kısıtlama bulunuyor.

Apple’dan vaz geçmek istemeyip bu problemin de önüne geçmek isteyenler için yapılan işleme Jailbreak adı verilir. Jailbreak daha fazla erişimede izin vererek kullanıcıya kusursuz bir işletim sistemi sunuyor. iPhone’unuz veya diğer iOS cihazınız zincirlerinden kurtuluyor diyebiliriz.

strong>Sistem dosyalarına kullanıcının erişmeside mümkün olmadığı gibi cihazı tam anlamıyla kullanamazsınız. Ama Jailbreak olan bir cihazda bu tür sıkıntılar ortadan kalkar ve kullanıcıya kusursuz bir Apple deneyimi sunar. Jailbreak işlemi Amerikan yasalarınca legal bir işlem kabul görmüştür. Ancak her güncelleme için farklı bir jailbreak sürümü de gerekir. Mesela iOS 7 işletim sistemi yayınlanır ancak iOS 7’yi hemen jailbreak’li kullanamazsınız. Jailbreak sürümünün de güncellemesini beklemek gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.