Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde gaz sorunu her annenin baş belasıdır. Bebek tam uyudu derken hıçkıra hıçkıra ağlar çoğu acemi anne ise gazdan dolayı ağladığını düşünmez ve hemen panikler. Bu durum oldukça doğaldır çünkü bebek anne emzirme sırasında sadece süt içmez anne sütünün içinde az miktarda havada bulunmaktadır. Tabiki bebek yuttuğu havayı bir şekilde çıkarması gereklidir. Bizde gaz çıkarmak için neler yapılır yazımızda yöntemleri sizlerle paylaştık.

bebek gaz çıkarma

Gaz çıkarma Teknikleri!

– Bebeği omza yaslayarak yüzü yana bakacak şekilde kucağınıza yatırın ve sırtını sıvazlayın bu teknik genelde işe yarar ve bebek gaz çıkarır. Bazı bebeklerde ise ovalama az gelebilir o zaman biraz daha sert ovalama ve hafif dokunuşlarla bebek gazı çıkarır.
– Bazı diğer tekniklerde bulunmaktadır. Aslında bebeğin pozisyonu hep aynıdır, Bebeği dizinize yatırarak ta bu ovalama işlemini yapabilirsiniz.
– Birde elde yapılan gaz çıkarma yöntemi vardır. Bebeği kucağınıza alın ve bir elinizle göğsünden tutarak kafası yere hafif meyilli bir şekilde sırtını ovalıyarak hafif dokunuşlarla bebek gaz çıkarır.

Gaz sancısına alınacak tedbirler!

  1. Bebeğinizin biberonunu sürekli kontrol edin, biberon emziğinde bir problem varsa bebeğinizin hava yutmasına sebep olacaktır.
  2. Bebeğinizi dikey pozisyonda besleyin, bebeğe verilen gıdanın midesine daha rahat varmasını sağlayacaktır.
  3. Bebeğinizi çok acıktığında beslemeyin, çok acıktığı için mamayı hızlı yiyecek ve hava yutacaktır.
  4. Bebeğinizin gazını yukardaki yöntemlerle sık sık çıkarın, gaz sancısı olmadan gaz vücuttan atılmış olacak.
  5. Bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız yediklerinize dikkat edin, biliyorsunuz ki bazı gıdalar gaz yapar ve bebek daha hassas olduğu için hemen etki gösterir.
  6. Bebeğinize masaj yapınız, küçük dokunuşlar ve ovalama ile bebek rahatlar hem uyumasına yardımcı olur hemde gaz çıkarmasına
  7. Birde kullandığınız bebek mamasını değiştirebilirsiniz, mamanın içinde bulunan minareller de gaz yapabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.