Arabamın içine süt döküldü, koku yapıyor ne yapmam lazım?

Her geçen gün otomobil sayısı hızla büyüyor. Artık ortalama her ailede bir araba mevcut otomobilinizle seyahat ederken olası küçük kazalar herkesin başına gelebilir. Bu olayların en kötüsü diyeyim artık otomobilinizin koltuğuna, döşemelerine yada bagajına süt dökülebilir.

süt dökülmesi 1

Günlük hayatta çocuğunuzun biberonu elinden düşürmesi ile olan süt arabanın içine dökülür. Eyvah ki ne eyvah Başlarda önemsemezsiniz ama zaman geçtikçe kokmaya başlar ve insanı çok rahatsız eder. Bu koku da çok zor çıkar hatta çoğu insan kokuyu çıkaramaz ve arabasını satmak zorunda kalır. Bizde yazımızda süt döküldükten sonraki kokudan kurtulma tekniklerini sizlere sunduk.

Süt Dökülmesine Ne yapılır?

Döküldüğü anda müdahale etmek sizin için daha kolay olacaktır. En azından kokusuyla uğraşmamış olursunuz. Derhal peçete veya başka bir emici bez falan olabilir sütü dökülen yerden temizleyiniz. Daha sonra evlerde kullanılan küçük halı yıkama makineniz varsa işiniz daha kolaylaşır. Dökülen yere su sıkarak veya dökerek tekrar tekrar o suyu çektiriniz. Tamamen süt lekesi kaybolana kadar ne kadar çok tekrarlarsanız o kadar iyidir çünkü koku yapması imkansız hale gelir.

Peki ya yıkama makineniz yoksa o zaman ise süt dökülen yeri peçete ile sütü emdiriniz çok az miktarda tekrar süt dökülen bölgeye su dökünüz ve tekrar peçete veya emici bir bezle suyu dökülen bölgeden emdiriniz. Bu işlemi 3-4 kez uygulayınız. Az miktarda süt döküldü ise hafif ıslak bir bez yardımı ile dökülen bölgeyi güzelce silin az miktarda olduğu için süt kolaylıkla çıkacaktır.

Süt Kokusuna ne yapılır?

Birde süt döküldü ve üzerinden zaman geçti ve koku yapmaya başladı o zaman işiniz çok zor bir nevi geçmiş olsun diye biliriz. Yukarıda belirtiğimiz gibi evler için küçük yarı profesyonel halı yıkama makineniz varsa korkulacak bir şey yok yukarıdada belirttiğimiz gibi süt döküldüğü andaki uygulama uygulanır işlem ortala %70 başarı ile sonuçlanacaktır. Bir kaç gün sonra bu yıkama işlemini tekrar uygulayınız süt lekesinden ve kokusundan kurtulmuş olacaksınız.

Peki ya yarı profesyonel ev halı yıkama makineniz yok o zaman yapılması gereken uzman otomobil yıkamacılarına giderek sorununuza çareyi onlarda araya bilirsiniz. Belli bir ücret karşılığında otomobilinizin süt dökülen bölgesini temizleyeceklerdir. Başka türlü bir çözüm yolu bildiğimiz kadarıyla yok ne yaparsanız boşuna

İsteğe bağlı olarak döküldüğü andaki uygulamayı deneye bilirsiniz. İnşaallah fayda görürsünüz.

Not: Süt dökülen yeri birinci satırdaki gibi temizledikten sonra iri tuz veya pirinç sererek nemini aldırabilirsiniz. Herkesin bildiği gibi tuz ve pirinç nemi çeker ve kurumayı hızlandırır.

Latest Comments
  1. Erbil karabakan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.