Temizliğin sağlık açısından önemi (kısaca-maddeler halinde)

Temizlik sadece ortaya çıktığı zaman, gözle görünmaya başlandığı zaman değil belli aralıklarla düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığımız taktirde yaşam kalitemiz artacak ve söz konusu hastalıklara yakalanma olasılığını ortadan kaldıracaktır. (En önemliside temizlik imandan gelir)
Bir okurumuz temizliğin sağlık açısından önemi kısaca anlatan bir yazı bulun diye haykırmış bizde sesini duyduk ve onun gibi böyle bilgilere ihtiyacı olan kişilere derlediğimiz konuyu sizlere sunduk buyrun. 🙂

temizliğin sağlık açısından önemi

 

  • Zaman geçirdiğimiz her yeri yani eviniz, büronuz vb. yerleri her zaman kullanıma hazır hale getirelim böylece hem temiz olacak hemde olası durumda hazır bulunacak.
  • Yaşanılabilir temiz ortamlarda yaşam kaliteniz artacaktır.
  • Eşyalarınızı temizledikçe ömrü uzayacak ve göze güzel hitap edecek.
  • Sonuçta mikroplardan kurtulacak ve herhangi bir bulaşıcı hastalığa karşı korunmuş olacaksınız.

Temizlik sadece çevre temizliğiyle alakalı değildir.

Hayatımızda beden, elbise ve yiyecek temizliğide büyük önem taşır. Beden temizliği herkesinde bildiği gibi düzenli yapılması halinde hem kötü kokulardan arınırız hemde savaşmamız gereken mikroplar olmaz. Biz Türk erkekleri çoraplarımızı burnumuza götürmeden kirli olup olmadığını bilmemiz gerekir 🙂  2 günden fazla giyilen çorap ve elbiseler artık mikrop taplamaya ve mevcut mikropların çoğalmasına sebep olur ki buda sağlık açısından çok sakıncalıdır. Yiyecekler hakkındaki söyleyeceklerimizide az çok biliyorsunuzdur. En başta yıkanabilir yiyecekleri yıkayalım kesinlikle yıkamadan tüketmeyelim. Yıkanmaz yiyecekleri ise bildiğiniz temizliğine güvendiğiniz bir yerden almanız daha sağlıklıdır. Bu yiyecekleri temas halinde ellerimizin temiz olduğuna dikkat edelim mikrop bulaştırmayalım.

Beden temizliğinde akla ilk gelen uzuvlarımız cilt, el, ağız, burun, göz temizliği, saç, tırnak, koltukaltı, yüz, diş ve ayaktır.

Çevre temizliğinde banyo, tuvalet ve mutfakta kullanacağımız temizlik maddelerinin bölge uyumuna dikkat ediniz. Yani banyo ve tuvalette hangi temizlik maddesi kullanılır, mutfakta hangi temizlik maddesi kullanılır iyi bilelim. Aksi taktirde hepimizde biliyoruz ki temizlik maddelerinin çoğu kimyasal bir maddedir ve bu maddeler sağlığa çok zararlıdır.

Bu tarz temizlik maddelerini profesyonel markalarını tercih edelim ve nereye ne kullanacağımızı sormadan satın almayalım.

Bizim bu konudaki bilgimiz bunlardan oluşuyor İnşaallah yardımcı olmuşuzdur.

 

 

 

Latest Comments
  1. esma
  2. Anonim
  3. Doğuş Akın
  4. helin
  5. Anonim
  6. yağmur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.