Sabah kahvaltısının önemi ve yararları

Kahvaltı yapmanın önemi, kahvaltı yapmak neden önemli, sabahları kayvaltı yapmalı mıyız? diye birçok soruyu kendimize ve çevremize sık sık sorar ve tartışırız. Aslında bunun faydasının olduğunda genelde hemfikir oluruz. Ancak gündelik yaşantımızda işe geç kalma, erken çıkma vs gibi bahaneler neticesinde kahvaltı öğünü genelde çabucak geçiştirilir. Simit, çay, börek, hamburger… artık en çabuk hangisiyse ve tercih edilirse. Bu nedenle de kahvaltı dediğimiz öğünü genelde hafta sonları ailemizle bir arada olarak veya dışarıda bir mekanda yaptığımız özel öğünler halini almıştır.

sabah kahvaltısı

Gündelik yaşantımızda dengeli beslenmek çok önemlidir. Dengeli beslenmenin temel taşını da sabah yapılan sağlam bir kahvaltı temsil eder. Bu diyet konularında da çok önemli bir unsurdur. Misal bence diyet konusunda en önemli ve faydasını görebileceğiniz söz şudur: “Sabah kahvaltısını kıtlıktan çıkmış gibi ye, öğle yemeğini arkadaşınla paylaş, akşam yemeğini düşmanına ver.” işte bu söz kahvaltının önemini ve faydasını kilo verme veya diyet açısından da ortaya koyacaktır.

Kahvaltının önemini aslında bizler daha çok biliyoruz. Bizler derken kahvaltı yapmaya vakit bulamayanlar. Çünkü arada bir sağlam bir kahvaltı yaparız ve o gün, gün boyunca acıkmayız. Çok da enerjik oluruz. İşte bu bile kahvaltının öneminiz gözler önüne sermeye yeter bir örnektir.

Biraz da bilimsel olarak değerlendireli meseleyi:
Vücudumuz gece boyunca kendini yenilemeye çalışır ve metabolizma hızımız da bu ölçüde yavaşlar. Yani aslında hayatsal fonksiyonlarımız yavaşlasa da kendi içimizde bir diriliş gerçekleşir. Birçok hücre yenilenme sürecine girer. Sabah kalktığımızda da gün içerisinde aktif olacağımızdan beyin yüksek enerjiye vücut için ihtiyaç kılar. Ayrıca kan şekerimiz geceleri düşer ve bu telafi edilmelidir.

Peki sabah kahvaltısını ne zaman yapmalıyız?
Bu sorunun cevabını uzmanlar şu şekilde ifade ediyorlar. Sabah kalktıktan sonra en geç 2 saat içerisinde kahvaltı yapılmalıdır. Yani sabahın ilk işi olmalıdır desek, yanlış söylemiş olmayız.

Sağlam bir sabah kahvaltısı yapılmadan başlanan günde göreceksiniz ki ne yerseniz tam bir doygunluk hissi alamazsınız. Çünkü dengesiz bir şekilde beslenmiş olacak ve doyum neticesine ulaşmayacaktır bu nedenle de sık sık öğün tüketme ihtiyacı doğuracaktır.

Kahvaltıda neler yemeliyiz?
Bu sorunun cevabını da şu şekilde açıklamış olalım. Vücut enerji ihtiyacını karbonhidratlı gıdalardan temin eder. Ancak açlık hissini de doyuma ulaştıran proteinlerdir. Bu nedenle bu öğeleri içeren besinleri bir arada tüketmek çok daha verimli olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.