İnternet’in Tarihçesi – Kimler ne zaman buldu?

İnternetin tarihçesi

İnternet hepimizinde bildiği hayatımızda çok önemli. Hemen hemen herkez bütün işlerini internet üzerinden yapılıyor. Ortalama bir insan günde hiç girmiyorsa 3 defa internete giriyor, ama şunuda unutmamak gerek kimileri internetten hiç çıkmıyor. İş için olsun, sosyal paylaşım için olsun, ders çalışmak için olsun herkez internete giriyor. Şu an yeni yüzyılın en büyük iletişim ve reklam araçlarının başında geliyor. İnternetin nasıl bu şekile geldiği ve internetin tarihçesi, nerden, nasıl, kimler tarafından bulunduğu yazıdadır.

internet resim

İnternetin kökünü 1962 yılında J.C.R Licklider‘in Amerika’nın en büyük üniverstelerinden biri olan massachusettsn Institute of Tecnology’de (MIT) bulmuştur. Licklider küresel olarak bağlanmış sistemde isteyen herkesin herhangi bir yerden veri ve programlara erişebilmesini ifade etti böyle bir idda ortaya attı.
Bilgisayaların ilk birbirleri ile konuşmasını (MIT) ‘te araştırmacı Lawrance Robert ve Thomas Merrill bulmuştur ve gerçekleştirmişlerdir.

1966 yılları sonunda Roberts Darpa’da çalışmaya başladı ve ana bilgisayarlar arası bağlantılar ile internetin ilk şekli ortaya çıktı bu projenin adı (Arpanet)’tir. Kısa bir süre sonra Roberts’ın projesi işe yaradı ve bir çok merkez bilgisayarları ile Arpanet ağına bağlandı.
Ağ kontrol protokolü (NCP) Network Control Protokol ile Arpanet bir konferansta iş birliği yaptı ve süper işler başardılar, elektronik posta (e-mail) ilk defa Arpanet içinde kullanılmaya başlandı.

Bu gün var olan internet ağının ana halkası 1 ocak 1983 tarihinde iletişim kontrol protokoli TCP/IP adıyla Arpanet içinde kullanılmaya başlandı.

1980 yıllarında Savunma bakanlığı’na bağlı (DOD) Amerikan aaskeri bilgisayar ağı Arpanet’ten ayrıldı ve (Mılıtary net) adı ile kendi ağını kurdu
1986 yılında Amerika bilimsel araştırma kurumu (NSF), Arpanet için ülke çapında 5 büyük bilgisayar merkezi kurulması için öneri paketi öne sürdü. Bu sayade Arpanet Amerikan hükümeti yardımı ile NSFNET olarak düzenlendi. 1987 yılında yeniden düzenlenen internet yapılanması daha önce (56Kb/s) idi düzenlendikten sonra (1.5 Mb/s) oldu.

1990 yılında NFS’net ile özel şirketlerin ortak işletmesi ile başlayan özelleştirme, 1995 yılında NSF’nin tamamen internet omurga işletmeciliğinden çekilmesi sonucu özelleştirme tamamlandı. 1995 yılından itibaren ABD internet omurga işletimi tamamen özel işleticilerin eline geçmiştir.

İnternet başlangıcının 1994 yılana kadar olan kısmında 110 ülke, 10.000 bilgisayar ağı, 3 milyon’dan fazla bilgisayar ve 25 milyon civarında kullanıcı bağlanmıştır. 1995 yılında büyük bir patlama gerçekleşmiş wep sayfası kavramının kullanıma girdiği yılda 60 milyon’a ulaşmıştır. Daha sonraki zamanlarda ortala olarak ayda %10 artması beklenmekteydi.
Dünyada toplam 300 milyon internet kullanıcısı olduğu idda ediliyor.
Türkiye’de ise 5 milyon kullanıcı bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.