Genel Sağlık Sigortası (GSS) Affı Kapıda

İşsizlere uygulanan bu sigorta kapsamında kişiler sağlıktan yaralanacaktı ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve SGK bu uygulamadan yararlananlardan parasını tahsil edemedi ve bu konuya devlet el attı.

genel sağlık sigortası affı

Bu uygulamaya tabi olduğundan haberi olmayan kişiler bile mevcut. Genelinde herkes bu uygulamadan şikayetçi işsizlere ve eski yeşil kartlılara tabi olan bu uygulama vatandaştan tepki görmeye devam ediyor. SGK’nında Türkiye genelinde 8 Milyar alacağı bulunuyor ve bunun sadece 300 Milyon lirasını tahsil edebildi.

Sosyal güvencesi olmayan 12.5 Milyon kişinin gelirine göre prim ödeyerek sağlıktan yararlanması amaçlanıyordu fakat evdeki hesap çarşıya uymadı ve bu durumdan SGK zararlı çıktı. Geliri asgari ücretin altında olanların primlerini devlet karşılayacaktı ama 12.5 Milyon kişiden 8 milyonu geliri asgari ücretin altında olduğu için devlet ödüyordu. Geride kalan 4.5 milyon kişi prim ödeyerek sağlıktan yaralanacaktı ama bu kişilerin çoğu gelir tespiti bile yaptırmazken gelir tespiti yapılanlardan bile tahsilat yapılamadı.

Duruma el koyan hükümet çare aramaya başladı ve bir çözüm yolu bulmuş gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecek olan torba yasası ile prim borçları yeniden yapılandırılacak. Bu yapılandırmada büyük bir bölümen prim borcunun faizi silinecek ve kalan miktar ise taksitlere bölünecek. Geride kalan borçluların ise bir kısmının borcu tamamen silinecek.

Daha önce gelir testine girmediği için en yüksek primden hesaplanan kişilere belli bir müddet verilecek ve o süre içerisinde gelir tespiti yatıranlar gelirine göre prim ödeyecekler. Geliri aylık 340 TL‘den az olanların prim borcu tamamen silinecek böylece en yüksek primden borçlu olanlar bu sorundan kurtulacak ve gelirine göre prim ödeyecek.

Üniversitede okuyanlar 25 yaşından sonra, liseden sonra okulu bırakanlara 20 yaşından sonra ve okumayanlar için ise 18 yaşından sonra (GSS)’ye dahil olacaklar yapılması gereken Valilik ve Kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yaptıracakları gelir testi yaptırmak. Böylece gelirinize göre prim ödeyeceksiniz geliriniz 340 TL’nin altında ise hiç ücret ödenmeyecek.

Bu durumdan en çok sorun yaşayanlar ise öğrenciler Çoğu öğrenciye prim borcu çıkarılıyor.

Öğrenciler için yapması gereken
Üniversite öğrencileri kuruma (SGK) öğreci belgesi vererek bu borcu sildirebilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.