Facebook virüsleri nasıl temizlenir?

Facebook hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Çünkü birçok özel bilgilerimizi, hayatımızdaki gelişmeleri vs kaydetmekten çekinmediğimiz bir yer. Bir şekilde çevremiz olduğu gibi facebook ortamında da bulunuyor. Bu platformda bazı zararlı yayınlar da var ki bunlar kullanıcı hesaplarını çalma, paylaşımda bulunma, kullanıcı çekme gibi virüslerle yapılıyor.

Bu tuzağa kullanıcıları düşürmek için de birbirinden farklı metodlar denenmeye devam ediliyor. Neredeyse her geçen gün farklı bir virüs yayılımını görebiliyoruz. Kimi virüsler uygunsuz içerik paylaşabiliyorlar. Ahlaksız denilebilecek teklifleri kendi profilimizde görebiliyoruz, başka arkadaşların paylaşmış olduklarını zannedebiliyoruz.

facebook virüs temizleme

Şöyle ki bu paylaşımlar sizin profilinizden yapılıyor olsa da kendi panelinizde de göremiyorsunuz. Bu nedenle de bu tarz bir virüs olduğunu arkadaşlarınızın uyarılarıyla öğrenebiliyorsunuz. Şunu tıklarmısın, bak ölümü gör, ne olur tıkla, ben izledim çok beğendim sende izlemelisin, beni seviyorsan bi bak gibi birçok duygu sömürüsü ifadeleriyle çok daha kolay yayılım gösteriyor. Bu konuda da dikkatli davranmakta fayda var. 😉

Peki nasıl korunuruz bu virüslerden?

Öncelikle bu konuda büyük virüs programları özellikle kaspersky önlem almaya başlamış durumda. Bu konuda sizi bilgilendirme yapabiliyor hatta bunları temizleyebiliyorlar. Yani virüs programınızın güncel olması bir korunma yöntemi sayılabilir. Sonrasında da her paylaşımı, her duygu sömürüsüne kapılmamak gerekiyor. Özellikle bu konuda dikkatli olarak olası virüslerden kurtulunabilir. Çünkü tıkladığınızda size de bulaşacak, sizin profilinzdeki arkadaşlarınız da görüp onlara da bulaşacak. Bu şekilde de çoğalacaklar. Aslında bu durumu facebook yönetimi de istemiyor. Ancak her ne kadar önlem alıyor olsalar da hackerlar her gün farklı bir metodla yine zarar vermeye devam edebiliyorlar.

Bazı bilindik facebook virüslerini de şu şekilde temizleyebilirsiniz.

1 – Aşağıdaki uygulamaları görev yöneticisinden kapatınız:

fbtre6.exe mstre6.exe

2 – Aşağıdaki registry kayıtlarını siliniz.:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = “c:\windows\mstre6.exe”

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = “C:\Windows\fbtre6.exe”

HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps\Explorer\ Navigating

3 – Aşağıdaki dosyaları siliniz.

C:\\Windows\\fbtre6.exe C:\\Windows\\fmark2.dat

Ya da daha kolay bir yol olan, Malwarebytes ile otomatik olarak temizleyebilirsiniz.

Facebook Zaman Tüneli Virüsü Temizleme

Hesap Ayarları bölümüne girip, açılan sayfada sol kısımda yer alan Uygulamalar sekmesini tıklayın.

Facebook hesabınıza izin verdiğiniz uygulamaları göreceksiniz. Çoğu kez de burada yer alan uygulama adıyla sizin yerinize etkinliklerde bulunan uygulama ismi aynı olmakta. Bu nedenle öncelikle sizi rahatsız eden uygulamaları buradan bulup kırmızı ile işaretli olan “X” tuşuna basarak o uygulamaları kaldırmalısınız.

Facebook Video Virüsü Temizleme

Facebook virüsü, Chrome tarayıcısı üzerinden çalışan virüs, web tarayıcınızın kontrolünü bir eklenti vasıtası ile ele geçirerek Facebook hesabınızı kontrol altına alıyor. Kullanıcılar, Faceook hesaplarını her açtığında bir müzik ile karşılaşıyor.

Facebook video virüsü temizlenmesi;
Başlat > Çalıştır > “regedit” komutu giriyoruz ve enter
Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > adımlarını takip ettikten sonra asasdgfdfsfclbonhleeank şeklinde karmaşık isimde dosya olacaktır. Siliyoruz ve tarayıcımızı yeniden başlatıyoruz.

Umarım adımlar işinize yarar ve virüslerden kurtulabilirsiniz. Her geçen gün farklı şekilde virüsler üretildiği için bu adımların çözemediği virüslere de sahip olabilirsiniz. Bunun için ise araştırmaya devam…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.