Askerlikte Bakaya Kalmak nedir, ne yapmak gerekir?

Bakaya Kalma Hakkında Merak Edilen Herşey!

Genelde üniversite öğrencilerinin sorunu olan bakaya kalma için yapılması gerekenler ve bakaya kalmak ne demek bilmeyenler için yazımızda geniş yer verdik ve siz değerli okurlara yardımcı olmaya çalıştık bu konuyla alakalı yorumlarınızı yaza bilirsiniz. Merak ettiğiniz herşey ve nasıl yol izleyeceğiniz yazıda mevcuttur.

askeriye mahkemesi

Bakaya kalmak nedir?

Askere gitme döneminde Askeriye’ye başvurmadan askere gitmemektir. Olur ya bu dönem erteleyip gelecek dönem gitmek istediniz ama bunuda askeriye’ye bildirmediniz bunun sonucunda kalınan duruma Bakaya kalma denir. Bir nevi askeriyeyenin aman dikkat edin askerlikten kaçmasın durumu

Bu durumda yapılması gerekenler?
Öncelikle sizi zor ve yorucu günler bekliyor Allah kolaylık versin. Yapılması gerekenleri dikkatli takip edin ki size bir fayda sağlasın.

Öncelikle Askeri Şube sizden neden gelmediğinize dair savunma isteyecektir.
Sizin savunmanızı ilçe savcısına gönderir ve savcı sizden tekrar savunma ister. Bakaya kalma nedeninizi belirten bir belge yoksa yani askerlik şubesine askerliği ertelemek için gitmeme mazereti belgesi bu belge (sağlık raporu) gibi önemli durumlarda kullanılan mazeret belgesi, olaki raporunuz yok işiniz çok zor demektir. Bir günlük bile sağlık raporu sizi bu durumdan kurtara bilir. Savcı kovuşturmaya yer yoktur diye bir belge verir ve artık bakaya değilsinizdir. Eğer raporunuz yoksa savcı size dava açacaktır.

Dava açılması durumunda izlenecek yol!
Yapmanız gereken mahkemeyi en yakın güne almaktır. Size 3-4 ay gibi bir süre sonra mahkemen derler ama sizin o kadar vaktiniz yoksa askerlik dönemi o zaman zarfında gelebilir o yüzden ilçe mahkemelere yada bir nevi adliyede bir tanıdığınız olacak size yardımcı olacak ve mahkeme gününü en yakın güne alacak.

Hakimin Kararı ne olur?
Mahkemeye çıktıktan sonra hakimin kararı sizin savcıya verdiğiniz savunmayı okur, kimlik bilgilerini okur ve Beraat ettin gidebilirsin der. Onca sıkıntı işte bu hakimin azından savunmanı ve kimlik bilgilerini dinlemek 🙂

Şu koşullarda beraat edersiniz!
-Bakaya kaldığınız zaman derhal askerlik şubesine gitmek
-Askerlik şubesine şahsen kendiniz gidin
-Sağlık raporunu savcıya kendiniz götürün

Aksi taktirde yalancı durumuna düşersiniz ve olay aleyhinize döner
Bu işleri siz bir arkadaşınıza, babanıza vb. kişilere yaptırırsanız bütün krediniz tükenir bilginiz olsun. Ve şimdiden para biriktirmeye başlayın 2.000 TL gibi büyük para cezaları ve duruma göre hapis cezaları sizi bekliyor demektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.