Arabamın arıza lambası yandı ne yapmam lazım?

Aracınızın motoru çok kirliydi ve evde hortumla arabanızın motorunu yıkadınız. Aracı çalıştırmak için kontağı çevirdiniz ve üzerinde somun (anahtarı) resmi olun bir lamba yandıysa o arıza göstergesidir. Yani motoru yıkarken istenmeyen yere su kaçtığı için şase yapmış ve o parça devreden çıkmış olabilir. Yada durup dururkende yanmış olabilir. Böyle durumlarda ne yapılır yazımızı okumaya devam ediniz.

arabanın üzerinde anahtar olan lamba

Ne yapmam lazım

Motoru yıkattınız yada yıkadıktan sonra arıza lambası yandı ise bir kaç sebebi vardır. Hava Debi metresi (hava akışmetresi)’de denilmekte olan motor ile hava filtresi arasındaki silindir biçiminde olan 10 cm. uzunluğundaki parçaya denir. Bu parçanın su alarak arızalanmasından dolayı yanmışsa o parça değişmesi gerekmektedir. Aşağı yukarı bütün arabalarda fiyatı çok fazla oynamamakadır. Hava debi metresi fiyatları 200 ile 300 TL arasındadır.

Gene aynı şekilde motor yıkandıktan sonra yanmışsa bir başka ihtimal ise aracın motor beyninden kaynaklana bilir. Bu arıza ise genelde parçanın (beynin) içerisine su kaçmasından dolayı içerisindeki tellerin oksitleyip kopması sonucu yanar. Bu parçanın içerisinde iğne kalınlığında erkek ve dişi fişler bulunur. Erkek fişin bir kaç telinin kopmasıdır. Bunun tamiri ya parça değişecek yada tamir olacak ki yapan nadir ve çok pahalıdır. Çünkü kopan tellerin yerine leğim aleti ile kablo leğimlemesi gerekir ki çok uğraştırır ve masraflıdır.

Şayet içine su giren parça (debi metre) tamiri imkanmız olan bir parçadır. Mutlak süretle değişmesi gerekir. Başka bir çaresi yoktur. Araca her hangi büyük bir sıkıntısıda bulunmaz, yani sizi yolda bırakmaz tamirci yada servisinize kadar götürür

Size tavsiye motor kaputunu açın motorun üzerinde kibrit kutusu gibi bir kaçtane parça beyindir. Onların hepsinin üzerinde küçük mandal vardır onları çözün ve parçayı çıkartın bakın bakalım kopan tel varmı yada oksitleme (küflenme-çürüme) varmı kontrol edin.

Şayet kopan tel varsa güzel ve ucuz bir fikir vereyim dişi bölüme bir iğne geçiriniz dikkat edin kopan telin girmesi gereken deliğe sokunuz ve erkek dişinin birleşince tam bir birine değsin ki akım geçsin bu sayede kopan telin yerine iğne ile yeni bir tel yapmış oldunuz ama biraz amatörce ki bu sizin yaklaşık 500 ile 1000 TL civarında kar etmiş oldunuz.

Hava akışmetresi (debi metre) ve Motor beyni resmi

Arıza lambası yandığını nasıl fark edersiniz
En başta aracın gösterge panelinde bahsetmiş olduğumuz somun anahtarı resmi olan lamba yanar bu işareti gördüğünüz zaman bilinki ya (beyin)’de yada (debi metre)’de sıkıntı vardır. Bunların belirtileri ise araçta çekiş performansının düşmesi sanki aracınız turbolu ise turbo devreden çıkmış gibi belirti gösterir. Bazende araç normalden biraz daha fazla yakıt harcar ki bu cebinize yansır artı performans kaybı olur.

Latest Comments
  1. Emrah

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.