Ananas’ın Faydaları Nelerdir ?

Ananas, sıcak iklimlere özgü, tropikal meyve türlerinden bir tanesidir. İlk olarak Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilen bu bitki, daha sonra Avrupa bölgesinde tanıtılmış ve tüketimi oldukça yaygınlanmıştır. Ananas, sağlığımız için oldukça faydalıdır ve içeriğinde vücüdumuz için gerekli olan mineral ve vitaminler bol miktarda bulunmaktadır. Büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır ve kalori miktarı oldukça düşüktür. Aynı zamanda bol lifli ve sulu olduğundan dolayı zayıflamamız konusunda oldukça yardımcı olur. Ananas meyvesini, meyve olarak veya suyunu sıkarak tüketebiliriz.

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre ananas, kanser riskini oldukça azaltmaktadır. İçeriğinde yer alan protin mayası ile birlikte sindirime oldukça yardımcı olan bir meyvedir. Ananas, B vitami ile birlikte cildimizi nemlendirir ve saçlarımızı parlaklaştırıcı etki gösterir. Ayrıca kan dolaşımımızı hızlandırıcı bir etkisi vardır ve beraberinde tansiyonumuzu düzenler, vücudumuzda yağ birikimini engeller.

Ananas suyu yüksek ateşe ve nezle gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelir. Stresi önler ve boğaz iltihaplarının yok olmasına yardımcı olur. İçeriğinde yer alan bol miktardaki C vitami ile birlikte bağışıklık sistemimizi güçlendirici etki gösterir. Vücudumuzda oluşan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine, kemik ve eklemlerdeki kireçlenmeyi önler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.