Leyla Gencer Kimdir?

Leyla GENCER Google Doodle oldu.Peki Leyla Gencer Kimdir?Leyla Gencer hakkında bilgiler

Leyla GENCER’i tanıyalım

Ayşe Leyla Gencer, (d. 10 Ekim 1928; Polonezköy, ö. 10 Mayıs 2008[1]; Milano), Türk opera sanatçısı. 20. yüzyılın en önemli sopranolarından birisi olarak görülür.

Batı ülkelerinde “La Diva Turca”, “La Gencer”, “La Regina” olarak ün yapan; Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago’da sanatını dinleten; Lucia’nın, Norma’nın, Lady Macbeth’in, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Lucrezia’nın, Madam Butterfly’ın, Alceste’nin, Aida’nın, Violetta’nın, Leonora’nın “Leyla la Turca”sı soprano Leyla Gencer, hem seçkin opera sahnelerinde hem resitallerinde hayranlık uyandırmış sanatçılardandır. Opera repertuarı 23 bestecinin 72 yapıtını kapsamıştır. Gencer, T.C. Devlet Sanatçısıdır.

Leyla GENCER

(Aşağıdaki yazı http://www.odatv.com/n.php?n=neden-leyla-gencerin-kulleri-bogaza-dokuldu-1505081200 adresinden alınmıştır)

Leyla GENCER Türkiye’yi tüm dünyada büyük bir başarıyla temsil eden sanatçılardan biridir.

Bilindiği gibi dünyaca ünlü Türk Diva Leyla Gencer 10 Mayıs 2008 tarihinde İtalya’da vefat etti.

Türkiye’yi tüm dünyada büyük bir başarıyla temsil eden sanatçı vasiyeti üzerine, 12 Mayıs’ta İtalya San Babila Kilisesi’nde Katolik inancı doğrultusunda düzenlenen bir cenaze töreniyle uğurlandı.

İşte Türkiye, bir yandan Leyla Gencer’in ölümüyle önemli bir sanatçısını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, bir yandan da Gencer’in vasiyetini tartışıyor.
Leyla Gencer’in, ‘küllerinin İstanbul Boğazı’nın sularına dökülmesini istediği’ vasiyeti, Gencer’in dini inancına kadar geniş bir şekilde tartışılarak gündemden düşmüyor.

Gencer’in külleri, bugün Boğaz sularına dökülerek vasiyeti yerine getirildi.
Odatv.com olarak Leyla Gencer’inölümünü ve Türkiye’nin tartıştığı vasiyetini, sanatçının yeğeni olan ünlü modacı Cemil İpekçi ile konuştuk.
İşte Cemil İpekçi’nin teyzesi Leyla Gencer’in cenaze töreni, dini inancı ve küllerinin Boğaz sularına atılması ile ilgili Odatv.com’a yaptığı açıklamalar…
“Teyzem geçen sene geldiği zaman, geçen sene konuştuğumuzda İbrahim Dayımın babasının yanına gömülmek istiyordu. Ama son anda neden fikrini değiştirdi bilmiyorum. Müslüman olduğunu çok iyi biliyorum biz Bektaşi’yiz biliyorsunuz, Leyla Teyzem de koyu Bektaşi bir ailenin kızıdır.
Yani rahmetli babası, benim anneannem, hepsi Nazıf Baba Tekkesi’nde yatarlardı. Çok inançlıydı, ama son anda neden, zannediyorum ki şundan dolayı yaptığını zannediyorum, çünkü şey olmayı hiç sevmezdi. Böyle tabu olmak gibi hani var ya, hani yarın öbür bir gün hani mezara zannediyorum ondan yaptı, mezarı olursa her sene bir seneye devriye yapılacak mezarının başında falan, hani yapılıyor ya sanatçıların onlardan hiç hoşlanmazdı yani.
Böyle her sene bu anılma mezarının başındaki gibi şeyleri, böyle şeyleri hiç sevmezdi, yani inançları doğrultusunda insanlar ölür ve hakkı rahmetine kavuşur diye. Zannediyorum son anda ondan fikrini değiştirdi. Çünkü biz de bilmiyorduk yani böyle bir karar aldığını son dakika.
Benim sadece bildiğim geçen sene yani ‘Cemil babamın yanına gömülmek istiyorum’ dediğini biliyorum sadece. Kilisede olduğunu, ne olduğunu bilmiyorum, fakat Leyla Teyzenin annesi biliyorsunuz Polonez-Polonyalıydı. Polonez köy’dendi, son zamanlarda Anzuel Teyze Müslüman olmuştu, dayımın yanına gömülmek için.
Ama Hıristiyan’dı annesi ve belki de bizim bilmediğimiz annesinin etkisinde kalarak çünkü Müslüman bir babanın Hıristiyan bir annenin evladıydı Leyla teyze. Onun için de belki o son dakikasında öyle bir arzusu da olmuş olabilir. Yani onu da bilemiyorum. Ama ben Müslüman olduğunu konuştuğumuzda hep onu biliyorum.
Boynunda devamlı Ayetel Kürsi’sini taşıdığını, işte Mevlana sikkesi içinde Ayetel Kürsi yazan bir kolyesi vardı, hiç çıkarmadığı boynundan. Onun olduğunu hepsini biliyorum ve gördüm.
Bence Türkiye’de bunların konuşulmasının yanı sıra Türkiye çok önemli birini kaybetti. Dünyada on tane Leyla Gencer çıkmıyor bir yüzyılın içinde. E biz Leyla Gencer’in kimliğini ve kim olduğuna ve bizi dünyaya nasıl tanıttığına bakmalıyız.
İnançları herkesin kendisinedir. Bir ailenin içinde farklı inançlar da olabilir. Türkiye Leyla Gencer’i kaybetti, Leyla Gencer’in neye inandığı bence ikinci planda kalır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.