Sistit, idrar kesesi iltihabı nedir, belirtileri, nedenleri ve sistit tedavi yöntemleri nelerdir

Sistit, yani idrar kesesi iltihabı (balayı hastalığı) nedir, idrar kesesi iltihabı neden olur, idrar kesesi iltihabı belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır

Sistit, yani idrarkesesi iltihabı oldukça sık görülen ve çok rahatsızlık veren hastalıklardan biridir, idrarın atılımından sorumlu olan idrar kesesinin iltihabı kendini üç yolla belli eder: idrar yapma sırasında yanma, sık idrara çıkma gereksinimi ve bazen de idrarda kan görülmesi. Bu belirtilerin şiddeti, hastaya göre değişir.
Sistit daha çok kadınlarda olur. Kadınlarda ilk belirti idrara çıkarken duyulan keskin bir acı, bazen de bıçak saplanırcasına ağrıdır. Bu zamanla, karnın altında duyulan şiddetli ve sürekli ağrıya dönüşür ve iltihap yayıldıkça bel ağrısı, ateş ve genel kırıklık duygusu başlar.

İdrarkesesinin iltihabı olan sistit, başta kadınlar olmak üzere pek çok kişiyi etkilemesine karşılık, yakın zamana kadar bu hastalık konusundaki bilgiler yetersizdi. Günümüzdeyse rahatsızlığın giderilmesi ve yeniden ortaya çıkmasının önlenebilmesi olanaklıdır.
Sağlıklı bir kişi günde dört, beş kez idrara çıkar (geceleri ise bu gereksinimi duymaz). Çok miktarda sıvı içenlerde bu gereksinim daha sık duyulur.

Balayımızdan birkaç gün sonra sistit oldum ve başvurduğum doktor bunu “balayı hastalığı” olarak tanımladı. Nedenini açıklar mısınız?

Cinsel ilişkiye alışık olmayanlar balaylarında yoğun bir biçimde cinsel ilişkide bulunduklarından, vajina ve idrar yolu ağzının çevresi tahriş olup şişer. Bu bölgelere yakın yerlerde bedene zarar vermeden yaşayan bakteriler idrar yoluna girerek, idrarkesesine kadar ilerleyip üremeye başlarlar. Böylece sistit oluşur. Balayı hastalığı ya da balayı sistiti denmesinin nedeni budur.

Yine şiddetli bir sistit geçiriyorum. Oysa doktora son gidişimde yapılan testler negatif çıkmıştı. Yeniden doktora başvurmam gerekir mi?

Sistitli hastaların yaklaşık yarısında testlerin negatif çıkmasına karşılık, bunların çoğu antibiyotik tedavisinden yarar görür. Bu yüzden doktorunuza başvurmanız doğru olur.

Doktor bana hastalığımın “üretral sendrom” olduğunu söyledi. Bu, sistit mi demektir?

Ağrılı idrara çıkmanın nedenlerinden biri de idrarkesesinden vajinanın önüne kadar uzanan idrar yolunun kronik iltihabıdır. Kadınlara özgü östrojen hormonunun eksikliğinden kaynaklandığı sanılan bu durumda, ağızdan hormon verilmesi iltihabın geçmesine yardımcı olur. Görüldüğü gibi, üretral sendrom ile sistit aynı şey değildir.

Kocam sistit olduğunu sanıyor. Haklı olabilir mi?

Olabilir. Ama rahatsızlığın başka bir nedeni de olabilir. Anatomik yapıları onları bu konuda koruduğundan erkeklerde sistit çok daha az görülür. İdrar yolu boynunun uzun olması bakterilerin idrarkesesine kadar ulaşarak enfeksiyona neden olmalarını güçleştirir. Kocanız, şikâyetlerinin gerçek nedeninin saptanması için doktora gitmelidir.

Sistitin yani idrar kesesi iltihabının nedenleri

Sistit normal olarak bağırsaklarda bulunması gereken bakterilerin boşaltım sistemine bulaşmasıylada görülür.
Asit ortamda çoğalan bakteriler idrarkesesine, idrar borularına oradan da böbreklere yayılabilir.

Sistite yol açan en önemli etken Esc-herichia coli adlı bir bakteridir. Bağırsaklarda yaşayan bu bakteriler bedendeki öteki bakteriler gibi bağırsaklarda kaldıkları sürece zararsız, hattâ yararlıdır. Ama bağırsaklardan çıkarak idrar yollarına ulaştıkları zaman sorun yaratırlar.
Asitli ortamda çok hızlı üreyen E. coli, idrardaki asitler nedeniyle idrar yollarında çok uygun koşullarla karşı karşıya kalır, hızla ürer ve çoğalır.

Hormon değişiklikleri de sistite yol açabilir.

idrar-kesesi-iltihabi-sistit

İdrar kesesi iltihabı (balayı hastalığı) (veya sistit) nasıl tedavi edilebilir

Sistit yerleştikten sonra kolayca bütün boşaltım sistemine yayılabildiğinden, iyileşmesi çok güçleşir. Bu yüzden, tedaviye olabildiğince erken başlamak çok önemlidir.
Hastalık bazı kişilerde sık sık yineler. Birçok kadın yılda üç-dört kez.Bazıları da her ay sistite yakalanır. Bunun nedeni daha önce hastalanan bölgedeki dokuların zayıf düşerek enfeksiyonlara karşı dirençlerini yitirmeleridir. Bazı kadınlarda da hastalığa karşı özel bir eğilim görülür.
Henüz başlangıç aşamasındaki sistit, tabloda anlatılan yöntemleri uygulama yoluyla, daha ileri aşamadakiler ise antibiyotiklerin yardımıyla tedavi edilebilir. Yineleyen sistitten sakınmanın bir yolu, hastalığın nedenini saptamaktır.
Nedenin ve çaresinin belirlenmesinde doktor yardımcı olabilir. Hastalık ilk kez görüldüğünde idrar tahliliyle neden olan organizma saptanmalıdır. Daha sonra bu organizmanın duyarlı olduğu antibiyotikler belirlenir (antibiyogram) ve hastaya bunlardan biri verilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.