Sindirim bozuklukları, Gaz ağrıları, Sindirimde bozukluklar ve nedenleri

Sindirim bozuklukları ve nedenleri, Sindirim sorunları ile ilgili sorular

Sindirim bozuklukları, mide sorunları, gaz sıkıntıları ve diğer çeşitli sindirim ve mide sorunlarından en çok sorulan bazı sorulara yer vereceğiz değerli ziyaretçilerimiz.
Sindirim bozukluğu bir hastalık belirtisi olabildiği gibi uygun olmayan besinler yemenin sonucu ya da beslenme biçimi ile ilgili de olabilir.
Bireylerin özelliklerine göre bazı besinler sindirim güçlüğü yaratabilir. Turşu, sarmısak ile baharatlı yiyecekler ve kızarmış yemekler bu besinlerin başında gelir.
Aşırı yemek ya da yanlış beslenme sonucu ağrı ve rahatsızlık, sık rastlanan şikâyetlerdendir. Ama bu şikâyetlerin ihmal edilmemesi gerekir; tedavi gerektiren, ciddi bir hastalığa da bağlı olabilirler.

Ailemizin bütün üyeleri sindirim bozukluğundan şikâyetçi. Bu kalıtsal bir özellik midir ve çocuklarımda da görülür mü?
Sindirim bozukluğunun kalıtsal özellik taşıması olanaklıdır, ama aslında belirtileri ve hangi koşullarda görüldüklerini İyi belirlemek gerekir. Sindirim bozukluğu o kadar çok görülen bir şikâyettir ki, her ailenin bazı üyelerinde zaman zaman ortaya çıkar. En az etkilenen çoouklardır. Kolayca kusarak sorunu kendiliğinden çözerler.

Gaz ağrısından şikâyetçi olduğum zaman portakal suyu ile sodyum bikarbonat alıyorum. Bu, gazı artırmasına karşılık ağrıyı geçiriyor.Nedenini açıklayabilir misiniz?
Bazı sindirim bozukluğu türlerinde gaz midede sıkışarak basınç ve ağrı yaratır. Sodyum bikarbonat gaz miktarını artırarak, sıkışan gazın bir bölümünün atılmasını sağlar, böylece rahatlarsınız.

Hızlı yemekten sonra sindirim bozukluğunu nasıl önleyebilirim?
Sindirim bozukluğunun başlıca nedenlerinden biri acele yemektir, Ayaküstü atıştırmak, yemek yerken acele etmek, lokmaları çiğnemeden yutmak sakıncalıdır.

Son zamanlara kadar hiç sindirim bozukluğu çekmemiştim. Şikâyetimin nedeni ülser olabilir mi?
Rahatsızlığınızın nedeni yaşam biçiminizdeki ya da yemeklerinizdeki bir değişiklik olabilir. Ama sindirim bozukluğundan kastınız, yemek aralarında ortaya çıkan ve yemekle geçen ağrı ise onikiparmakbağırsağı ülserinin belirtili olabilir. Bir doktora başvurun.
Bu tür rahatsızlıkların en sık görülen nedeni geç saatlerde, baharatlı ya da fazla yemek yemek ve alkol almaktır, yavaş yemeye özen gösterir ve yemeklerin bir bölümünden vazgeçerseniz, rahatsızlığınız azalır. Yemekten sonra yürüyüşe çıkmak da yararlıdır. Yatmadan Önce sindirim için zaman bırakmayı unutmayın.

Üç yaşındaki kızım baharatlı yemekleri çok seviyor. Bu midesini ve sindirim sistemini rahatsız etmez mi?
Rahatsız etmesi için bir neden yok. Üç yaşındaki çocukların mideleri çok karışık besinleri bile sindirebilir. Baharatlı yiyeceklere olan dayanıklılık ise, tıpkı büyüklerde olduğu gibi çocuktan çocuğa değişir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.