Kuru fasulye neden gaz yapar?

Kuru fasülye neden gaz yapar, fasulye gibi besinlerin gaz yapmasının nedeni nedir

Soru : Fasulye gibi besinlerin gaz yapmasının nedenini açıklayabilir misiniz?

Tıp dilinde ‘flatus’ olarak tanımlanan sindirim sistemi gazları, yemek sırasında yutulan hava ve sindirilmeyen besin artıklarını etkileyen bağırsak bakterileri yüzünden oluşur. Kalınbağırsaktaki mukoza tabakası bu gazların çoğunu soğurur, ama bakterilerin üremesine elverişli koşullar hazırlayan fasulye gibi besinler, mukoza tabakasını da tahriş ederek besinlerin bağırsaklarda hızla ilerlemesine neden olurlar.
Bu yüzden de gazlar yeterince soğurulamaz. Sorun sizi çok rahatsız ediyorsa, en iyi çare bu tür besinlerden uzak durmanızdır.

Bu arada ufak bir not ekleyelim: Çok yemek ve içkiden sonra ortaya çıkan sindirim bozukluğu tehlikeli değildir. Ama kronik olduğunda ya da belirtilerin geçmediği, gittikçe şiddetlendiği durumlarda, doktora başvurmak yerinde olur. Bazı ciddi hastalıklarda da ağrı ve belirtiler sindirim bozukluğu belirtilerini andırabilir.

Dolayısıyla yemeği aşırı kaçırmamak, yemek seçimini sindirim sorunlarımızı göz önüne alarak yapmak, bizi rahatsız edecek şeyleri çok fazla yememek mide ve sindirim sorunları çekmememiz için gereklidir.
Sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.