Sigaranın Tarihi, Sigara Nasıl Bulundu, Sigarayı Kimler Buldu ve Üretti

Sigara tarihi, sigara kim tarafından bulundu, sigarayı kim çıkardı, sigara kimler tarafından üretildi

Çok eski yıllarda Amerika yerlilerince kullanılan tütün, kâşifler ve denizciler tarafından Avrupa’ya tanıtıldı. Tütün bitkisinin kurutulmuş yapraklarının sigara, puro ya da pipo halinde içilmesi böyle başladı.
Türkiye’ye ise tütün ilk kez 1605-1606 yıllarında getirilip Selanik yöresine ekildi, ancak dine aykırı olduğu gerekçesiyle üretimi fetvalarla yasaklandı. IV.Murat döneminde tütün kullananlara karşı idama kadar varan şiddetli cezalar konulmasına karşın, sonuç alınamadı. Özellikle 1640’lı yıllarda enfiye kullanımı çok yaygındı. Tütün üretimi ancak 1874 yılında serbest bırakıldı ve kıyılıp sigara haline getirilmesi tekele bağlandı.
Bugün çeşitli yörelerde, değişik tipte tütünler üretilmekte ve çeşitli sigaralar yapılmaktadır.

Sigara içmenin nedenleri

İnsanlar çok çeşitli nedenlerle sigara içerler. İlk sigaralar öksürtür, mide bulantısı yapar, hattâ kusmaya bile neden olabilir; ama sigara içenlerin çoğu ilk denemelerden sonra tütün ve tütün dumanının tadından, kokusundan haz duymaya başlar.

Sigara üreticileri, insanları sigara içmeve özendirirler ve reklamlar da sigarayı mutlaka her insanın içmesi gereken bir madde imiş gibi gösterirler.Özellikle de sigara içenlerin halk arasında daha farklı bir kişiliği olduğunu lanse etmeye çalışırlar.
Oysaki gerçekte ancak aciz insanlar bu zararlı maddeyi içerler.
Gerçekten akıllı ve zeki insanlar böylesine gereksiz, hiçbir işe yaramayan bir şeyi asla içmezler.
Toplumda ise sigara içen kişilere iyi gözle bakılmaz.

Latest Comments
  1. Kucukken sigara bilinmezdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.