Sigaranın sigara içmeyenlere zararları ve gebelikte sigaranın bebeğe zararları

Sigaranın sigara içmeyenler üzerindeki zararları, hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları nelerdir

Sigaranın içmeyenler üzerindeki etkisi
Sigara içmeyen kişiler için, sigara dumanı solumanın sağlığa zararlı olduğunu gösteren kanıtlar gitgide artmaktadır. Sigarının yanan ucundan çıkan dumanın, sigara içenin içine çektiği dumandan iki kat fazla katran ve nikotin içerdiği, dumanlı bir odada oturan sigara içmeyen kişilerin kanlarındaki karbonmonoksit düzeyinin de yükseldiği kanıtlanmıştır.

Hamilelerin sigara içmesi ve sigaranın bebeğe zararları

Bunun yanı sıra, sigara içen gebe bir kadın, bu davranışıyla bebeğinin gelişmesini doğrudan etkilemektedir. Sigara, doğmamış çocuğu hemen etkilemekte ve sigara içmeyen annelere oranla düşük, ölü doğum ve erken bebek ölümleri ile daha sık karşılaşılmaktadır. Erken doğmuş olsun olmasın, çok küçük bebekler için doğum öncesinde ya da doğum sırasında ölüm tehlikesi daha çoktur ve annelerin gebelikleri sırasında sigara içmeleri, bebeklerim bu çok küçük bebek sınıfına sokabilir.
Gebelikte sigara içmenin etkilen uzun dönemde de ortaya çıkar. Gebelikleri sırasında çok sigara içen annelerin çocuklarının boyları, ötekilerden biraz daha kısa olmakta ve okumada, sigara içmeyen annelerin çocuklarına oranla dört aya varan gecikmeler görülmektedir.

Kısacası sigara denen illet içen içmeyen herkese zarar vermektedir.
Sigaranın kendisi veya dumanı veya sigara kokusu herkese zarar vermektedir.
Şimdi yeni bir başlangıç yapın, bem beyaz dişler, mis gibi kokunuz, hayattan alacağınız lezzet, rahatlık, hafiflik, dinçlik ve ataklık ve zindelik için, sağlık için sigarayı bırakın.

Hayırlı günler dileriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.