Sigara Bağımlılığı Nedir, Sigara Nasıl Bırakılır, Sigaranın Zararları

Sigara bırakma yöntemleri nelerdir, sigaranın zararları nelerdir, nikotin bağımlılığı nedir, sigara ve nikotinden kurtulma yolları hakkında bilgiler

Sigara tiryakisi sigara içme eyleminden, yani çakmağı çıkarıp sigarayı yakmaktan, dumanı içine çekip bıraktıktan sonra havaya doğru savruluşunu seyretmekten zevk alır.
Sigara içenler bu alışkanlıklarını başlıca iki nedene bağlarlar. Birincisi, sigara içmenin sakinleştirdiğini, gerginlik anlarında “sinirlerini yatıştırdığını” öne sürerler. İkincisi, sigaranın çalışırken itici bir güç oluşturduğunu, uyarıcı, canlandırıcı etkide bulunduğunu söylerler. Bulgular, bu etkilerin nikotinden kaynaklandığını ve iki yöndeki etkinin de, alınan doza, sigara içenin yaptığı işe, psikolojik ve fizyolojik yapısına göre değişen ölçülerde doğru olduğunu göstermektedir.

Sigaradan nasıl kurtulurum

Soru: Çok çaba gösterdim, ama sigarayı bırakmayı başaramadım. Sigaranın neden olduğu hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltmak için yapabileceğim bir şey var mı?
Cevap: Evet, yararlı olabilecek önlemler vardır. İlk olarak katran oranı yüksek sigaralardan yavaş yavaş daha az katranlı olanlara geçin. İkinci olarak, filtreli ağızlık kulianın. Çok büyük bir yararı olmaz, ama yine de sigarayı olduğu gibi içmekten iyidir. Uçüncüsü, dumanı içinize çekmemeye çalışın. Nikotinin bir bölümü ağız ve boğaz yoluyla bedene geçse de, sigarayı böyle içmenin yine de önemli yararları vardır.
Daha az sigara içmeye çalışın. Bunu başarmak için, sigaralar arasındaki süreyi yavaş yavaş uzatın. Sigaraları sonuna kadar içmeyin, yarım söndürün. Sigarayı ağzınızda tutmayın. Sigarayı gerçekten bırakamayacaksanız, onun yerine puro ya da pipo içmeyi deneyin.
Hiç de güzel bir görüntü değil. Üstelik kötü de kokuyor. Ama bu estetik olumsuzluklardan çok daha önemlisi, sigaranın sağlığınıza zararlı olduğu gerçeğidir.

Soru: Beş yaşındaki kızımın astımı var. Gebeliğim sırasında çok sigara içtim. Kızımın hastalığına bu neden olmuş olabilir mi?
Cevap: Gebelikleri sırasında sigara içen annelerin çocuklarında önemli sağlık sorunlarının ortaya çıktığı konusunda artık hiçbir kuşku kalmamıştır.
Genel olarak bu çocukların direnç düzeyleri daha düşük olmakta, bu nedenle de bulaşıcı hastalıklara daha kolay yakalanabilmekte ve çoğunlukla gerek fiziksel, gerekse zihinsel gelişmeleri daha yavaş olmaktadır.
Ancak, küçük Bir çocuktaki astım hastalığına, annenin gebeyken sigara içmesinin neden olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur.

Tehlikelerinin anlaşılmış olmasına karşın, sigara alışkanlığı, yaygınlığını korumaktadır. Oysa sigara, çoğu kişi için öldürücü sonuçlar doğurmakta ve bırakılması çok güç olmaktadır.

Sigara nasıl bırakılır

Sigara İle Savaş planınız
Bir sabah kalkıp da, “Tamam! Bu iş bu kadar! Bugün sigarayı bırakıyorum!” demek, bazı insanlar İçin elverişli bir yöntemdir. Ama çoğu kişi için gelip geçici bir heves olarak kalır, çünkü sigarayı bırakmak pek çok kişi için çok zorlu bir savaştır. Bu nedenle önce plan ve hazırlık yapmak en doğrusudur. işe başından başlayın.
Sigarayı neden bırakmak istiyorsunuz? Sigarayı ne bakımlardan zararlı ve sakıncalı bulduğunuzu, bırakmak istemenizin başka nedenlerini, bir kâğıda liste halinde yazın. Bu kâğıdı, kararlılığınızı pekiştirmek ve kararınızdan dönme eğilimleri gösterdiğinizde başvurmak İçin yanınızda bulundurun.

Neden sigara içilir?

Sigara İçme günlüğü
Şu anda sigara içme alışkanlığınız ne gibi özellikler gösteriyor? Sigara içmek sizin içm neden o kadar önemli? Ne zamanlar ve ne yaparken sigara içtiğinizi yazdığınız 24 saatlik bir sigara günlüğü tutun ve bu işi bir hafta boyunca sürdürün. Ama kesinlikle her sigarayı günlüğünüze yazmanız önemlidir; istemeden hile yapmak kolaydır. Bir haftalık günlüğünüzü tamamladığınızda onu bir bütün olarak gözden geçirin ve sigara İçme alışkanlığınızın ne gibi özellikler gösterdiğini belirleyin. Daha çok günün hangi saatlerinde ve ne gibi durumlarda sigara içme eğilimi gösteriyorsunuz? Sigarayı bıraktığınızda, bu gibi zaman ve durumlarda özel çaba ve dikkat göstermeniz gerekecek.

Sigarayı Bırakacağınız Günü belirleme

Sigaraya karşı açtığınız savaşta, bu zararlı alışkanlığı yenilgiye uğratıp özgürlüğünüze kavuşacağınız günü belirleyin. Bu, gerilim ve kaygılardan olabildiğince uzak bir gün olmalı. Vereceğiniz savaş boyunca sonunda zafer kazanabilmeniz için, kendinize en uygun koşulları yaratma amacıyla elinizden geleni yapın. Bu dönem içinde sigara içen dostlarınızdan uzak durun; normal olarak sigara içmenizin beklendiği yerlere gitmekten kaçının ve trenlerin, öteki ulaşım araçlarının sigara içilmeyen bölümlerine oturun.
Saptadığınız günden bir gece önce bütün sigaraları yok edin. Hiçbir yerde, dolaplarda, çekmecelerde, ceplerinizde, çantanızda ve arabanızda sigara olmasın. Sigara bırakma nedenlerinizi, listenize bakarak anımsayın. önünüzdeki günü, nerelerde olacağınızı, neler yapacağınızı düşünün ve sigara içmeyi en çok isteyeceğiniz zamanları saptayıp bu isteğe karşı nasıl direneceğinizi önceden planlayın.

Sigarasız ilk günü atlatmak

İlk günde, yataktan kalkınca listenizde yazılı olan sigarayı bırakma nedenlerinizi bir kez daha gözden geçirin. Bu savaşı kazanacağınızı düşünün. Yaptığınız plana karşın, önceden hesaplamadığınız sorunlar çıkabilir karşınıza. En sık karşılaşılan sorunların üstesinden gelme konusunda şu öneriler yararlı olabilir:
1. Ağzınızda bir sigaranın varlığını hissetmek isteyebilirsiniz. Elinizin altında çiğneyeceğiniz, emeceğiniz ya da yiyeceğiniz bir şeyler bulundurun: Bir ciklet, şeker, havuç ya da elma gibi.
2. Bir sigarayla sabah kahvesi ya da akşam çayı gibi günlük alışkanlıklarınız engellenmiş durumda.Yerine başka bir şey, sözgelimi bir bisküvi ya da tatlı bir yiyecek koymaya çalışın. Başka bir şey İçerek, öğle yemeği İçin başka bir restorana giderek ya da bir yürüyüşe çıkarak bu alışkanlığı kırmayı da deneyebilirsiniz.
Gergin ve sinirli olduğunuz zamanlarda canınız bir sigara çekiyor. Yine bir çiklet çiğnemeyi ya da elma yemeyi deneyin. Bir seçenek de bazı gevşeme egzersizleri yapmanızdır. Sözgelimi, derin soluma bunlardan biridir. Bu egzersiz uzun, yavaş ve derin soluklardan oluşur. Elinizden geldiğince derin bir soluk alın, sonra ağır ağır verin. Soluk verirken tam yarısında tutun ve İçinizden ona kadar sayın. İkincisi ise kaslârı kesin ve tam olarak gevşetme egzersizidir. Bunun için gövdenizin her yerini elinizden geldiğince gevşek bırakın ve gerginliğin gövdenizi terk edip gittiğini, elle tutulurcasına somut bir şeymiş gibi düşünüp hissedin.

Sonraki günler
ilk günü başarılı bir biçimde atlatmak çok yüreklendiricidir, ama savaş henüz kazanılmış olmaktan çok uzaktır. Asıl önemli olan önümüzdeki günlerdir ve bunlar genellikle ilk günlerden çok daha zor geçer. Çoğu kişi için en zor sınav, en büyük İşkence, ilk haftanın son günleri ya da ikinci haftanın ilk günleridir, işte bu günler, sigara bırakma ve teslim olmayı kesinlikle reddetme nedenlerinizi kendi kendinize anımsatma zamanıdır.
Bu dönem gerçekten de çok güçtür, ama içmeyi reddedeceğiniz her sigara, gerçek bir zaferdir ve sigara içmek için savaş vermenizin gerekmeyeceği güne bir adım daha yaklaşmanızı sağlar. Bu aşamaya, bazen daha uzun zaman alsa da, genellikle üç ya da dört haftada gelinir. Bu dönemi atlatmanın sırrı, her günu, her saati, hattâ her dakikayı geldikçe yaşamaktır. Yaşamınızın, hattâ günün geri kalan kısmını sigara içmeden nasıl geçileceğinizi düşünüp telaşlanmayın. Bütün gücünüzü ve kararlılığınızı, içinde bulunduğunuz anda sigara içmemek İçin kullanın.
Ödüller
Sigara içmeyi bırakmanın ödülleri, bırakma anında alınmaya başlar. Bu ödüller içinde en değerli olanlar, zamanla birikerek çoğalanlardır ve siz onları aylar, yıllar sonra elde edebilirsiniz. Ama sigarayı bıraktığınız anda elinize geçecek olanlar da savaşı sürdürmeye yetecek değerdedir.

Sigarayı bıraktıktan sonra;

– Daha güzel görünecek ve daha güzel kokacaktınız.
– Yemeklerin tadına daha çok varacaksiniz
– Parmak ve dişlerinizdeki lekeler geçmeye başlayacak.
– Eskisi kadar kolayca soluk soluğa kalmayacaksınız ve genel olarak dayanıklılığınız artacak.
– Sabahları öksürmeyeceksiniz ve göğüs enfeksiyonlarına yakalanmanız olasılığı azalacak.
– Olası yaşam süreniz kısalmak yerine uzayacak.
– Eğer gebe kalırsanız bebeğinizin fiziksel ve zihinsel yönden sağlıklı olma olasılığı artacak.
– İlk andan başlayarak cebinizdeki para artacak.
Bu fazladan paradan en İyi biçimde yararlanın. Sigaraya harcadığınız parayı biriktirip kendinize güzel bir armağan alın.

Sigarayı bırakma konusundaki bu zorlu ve bereketli süreçte bilgispot.com ekibi olarak hepinize başarılar diliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.