Sıcak ve kızılaltı tedavisinin yararları ve kullanıldığı yerler

Sıcak tedavisinin yararlı olduğu yerler

Bel ağrısı, boyun ağrısı : Genellikle disk çevresinde bir spazm eklem iltihabı ya da fibrozite bağlıdır.Tedavi için ağrıyan yere sıcak su torbası ve masaj uygulanır. Kızılaltı lamba yüzeysel rahatlama sağlar. Kısa dalga ısı uygulaması ise daha rahatlatıcıdır.

Eklem ağrısı (omuz, diz ya da kalça) : Genellikle eklem iltihabına bağlıdır, ama başka nedenlerle de oluşabilir.Tedavisi için yağlı ilaçlar ve kremlerle ovulması genellikle yarar sağlamaz. Kısa dalga ısı tedavisi ile birlikte düzenli kas egzersizleri ağrıyı geçirebilir. Belirtiler kötüleşirse ilaç tedavisi ve ameliyat düşünülebilir.

Dirsek ya da omuz ağrısı : Bursit (tenisçi dirseği) ya da omuz katılığı denir.Tedavisi için sıcak su torbası ve elektrikli yastık uygulanır ya da eklem sıcak suda tutulur. Eklemin hareketliliğini korumak için her gün iki kez omuz ya da dirsek egzersizi yapılır. Kısa bir süre, ağrıya neden olan etkinlik bırakılır.
Hidroterapinin yardımı olabilir.

Boyun ağrısı ve spazmı : Eklem iltihabı ya da sinir sıkışması olabilir.Tedavisi için sıcak duş, sıcak kompres uygulanır ya da kızılaltı lambası kullanılır. Ağrı kesici hap rahatlatıcı olur.
El ağrısı Eklem iltihabı olabilir.Parafin tedavisi yardımcı olabilir.

Deri ya da meme apsesi : Bakterilerin neden olduğu iltihap tır. Tedavisi için sıcak su torbası, lapa ya da sıcak kompres uygulanır. Kızılaltı tedavisi yapılabilir.

Göz iltihabı ya da apse : Arpacık denir.Tedavisi için sıcak kaşık uygulaması denenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.