Sıcak ve kızılaltı tedavisi uygulama yöntemleri, sıcak tedavisi nasıl uygulanır

Sıcak ve Kızılaltı tedavisi nasıl uygulanır, sıcak ve kısa dalga tedavisi uygulama yöntemleri

Sıcak tedavisinin çeşitli yöntemleri vardır. Kızılaltı lambaları, tehlikesizlikleri, kolaylıkları ve evde de kullanılabilmeleri nedeniyle, oldukça yaygın kullanılırlar. Kızılaltı, ışıktaki bir dalgaboyu ve bir enerji biçimidir. Dokulara girdiğinde ısı yayar. Bu yolla verilen ısı ortalama 2 cm kadar derine işler; bu nedenle derin yapılar için bir tehlike yoktur.
Kızılaltı tedavisi, fibrozit (kas ve yumuşak doku ağrısı) ile bel ve boyun ağrıları için uygundur. Lamba, tedavi edilmek istenen alana doğrudan gelecek biçimde ayarlanmalı, eğik olmamasına dikkat edilmelidir. Yoksa ısı yavaş yavaş artıp, bu alanın yanmasına neden olabilir.
Kısa dalga ışı tedavisi, ısının derin dokulara ve kemiklere ulaşması istendiği zaman uygulanır. Tedavinin uygulanacağı beden bölgesinin iki yanma iki elektrotyerleştirilirve bu yolla geçen elektromagnetik dalgalar söz konusu bölgeyi ısıtır. Bu tedavi hatanelerde, kısa dalga diyatermi aygıtlarıyla uygulanır.
Kısa dalga tedavisi, derin sırt ağrısı, kalça eklemi artriti ve derin kas ağrısı (sözgelimi uyluk) için idealdir, Çivi takılmış ketaiklere ya da yapay kalça eklemi gibi metal içeren alanlara hiçbir zaman uygulanmaması gerekir. Bu yolla ısınan metal parçalar ciddi yanıklara yol açabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.