Sıcak tedavisi nerelerde kullanılır, sıcak nelere iyi gelir

Sıcak, kas spazmını gevşetip rahatlatır, ağrıyı giderir ve iltihabı dağıtır. Ote yandan apsenin boşalmasını kolaylaştırarak iyileşmesini hızlandırır. Sıcak tedavisi evde yapılabileceği gibi, hastanede fizik tedaviyle birlikte de uygulanabilir.

Sıcak tedavisi ne zaman uygulanır?

Sıcak tedavisi, sindirim bozukluğu ya da âdet nedeniyle ortaya çıkan karın ağrılarını giderme amacıyla oldukça sık uygulanan bir yöntemdir.
Sıcak, disk kaymasına ya da eklem iltihabına bağlı boyun ve bel ağrısında kas spazmının çözülmesini ve ağrının yatıştırılmasını sağlar.
Bir eklemde, sözgelimi omuz, diz ya da kalça ekleminde iltihap olduğunda ya da bursit (tenisçi dirseği), omuz katılığı gibi eklem çevresi iltihaplarında da sıcak tedavisi uygulanabilir. Ayrıca eklem tutulmasında, egzersizden önce sıcak uygulanması, ekleme hareket kazandırmayı kolaylaştırır.
Spor kazaları sonucunda kas yaralanmalarında, kanamayı azaltmak için soğuk kompres uygulaması yapılır. Kanama durursa 24 saat sonra sıcak uygulanıp ardından masaj ve egzersiz yapılması, kasın normal işlev görmeye başlamasına yardımcı olur.
Apse dağıtmanın çeşitli yolları vardır, ama sıcak tedavisinden de yararlanılabilir. Sıcak, irinin akmasını ve ge¬ride kalan iltihabın dağılmasını kolaylaştırır. Bazı alanlardaki, sözgelimi leğen bölgesindeki iltihaplarda kısa dalga ısı aygıtlarıyla sıcak uygulanabilir ve bu yöntemle genellikle oldukça iyi sonuçlar alınır.

Sıcak nasıl etkili olur

Sıcağın başlıca üç etkisi vardır. Birincisi ağrıyı dindirerek kas spazmını gevşetmesi ve sertliği azaltarak kas spazmını çözmesidir.
İkincisi,söz konusu bölgeye gelen kanı artırıp, gelen kan ve oksijenin iltihapla savaşıma yardımcı olmasını ve toksin¬ler (zehirli maddeler) ile zarar görmüş hücrelerin uzaklaşmasını sağlamasıdır.
Üçüncüsü ise sıcağın, ağrılı sinir uçları üstündeki dolaysız etkisidir. Sıcak, ağrıyı dindirir ve bazen önceden duyul¬muş olan ağrıya “karşı uyarı” oluşturur.
Sözgelimi eklem iltihabında (artrit), eklemler yıpranmış ya da iltihaplıdır; sıcak ağrıyı giderir ve ekleme hareketlilik kazandırır.

Karın ağrısında sıcak su

Karın ağrılarında, sıcak su torbası kullanarak uygulanan basit sıcak tedavisi, ağrıyı azaltır.

Latest Comments
  1. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.