Sıcak Tedavisi nedir, nasıl yapılır, deriye ısıtıcı ilaç sürmek faydalı mıdır

Sıcak tedavisi

Ağrı gidermek için sıcak uygulanması, geleneksel ve genellikle etkili bir tedavi yöntemidir.

Soru : Deriye ısıtıcı ilaç sürmenin gerçekten yararı var mıdır?

Cevap: Bu tür ilaçlar derialtı kan akışını artırarak ağrılı dokuları canlandırırlar. Ayrıca, sürülürken yapılan masajın da rahatlatıcı etkisi vardır. Bu ilaçlar, önemsiz zedelenmeler, eklemleri etkileyen kronik, ama hafif rahatsızlıklarda genellikle yararlı olurlar. Ancak hiçbir zaman açık yaraya ve çatlamış deriye sürülmemelidirler. Ote yandan, cildiniz duyarltysa, ilacı önce küçük bir alana sürüp denedikten sonra kullanmanız gerekir. Bazı vakalarda, ısıtıcı ilaçlar alerjik egzamaya yol açmaktadır.

Ağrıyan kasları yağlı ilaçlarla ovmak, söz konusu bölgeyi ısıtıp rahatlatır.

Soru : Annem, karnı ağrıdığında sıcak su torbası koyuyor. Torbayı karnında çok uzun süre tutması yanığa neden olur mu?

Cevap : Ağrı çeken kişilerde, sıcak su torbasının rahatlatıcı etkisi vardır, ama tehlikeli de olabilir. Ağrı geçtikten sonra hasta genellikle uykuya dalar ve sıcak su torbası alınmazsa yanığa neden olabilir. Annenize torbaya bir kılıf yapmasını ya da almasını söyleyin.

Soru : Boynumda artrit (ekiem vJ iltihabı) var ve tedavisini evde ısı lambasıyla yapıyorum. Bu tedaviyi sık uygulamamın bir sakıncası var mı?

Cevap : Kızılaltı ışın veren bu tip lambaların hiçbir tehlikesi yoktur. Derinizde uyuşma olmaması koşuluyla, istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Hattâ yarar sağlıyorsa, günde iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz; hiçbir zararı olmaz.

Soru : Kocamın sırtı ağrıyor; sıcak su banyolarının bir yararı olur mu?
Cevap : Sırtla ilgili sorunlarda, ağrıya neden olan alan çok küçük de olsa, kas spazmının olduğu alan oldukça geniştir. Sıcak bir banyonun verdiği rahatlık ve gevşeme çok yararlı olacaktır, ama yakınlarda birinin bulunması koşuluyla. Sırtı ağrıyan, kişilerin banyoda kasları tutulabilir ve eşiniz küvetten çıkmak için yardıma gerek duyabilir.

Sıcak su torbaları, elektrikli yastıklar ve lapalar, tedavi edilecek bölgenin doğrudan ısıtılmasını sağlar.
Hidroterapi (banyo tedavisi) de sıcak tedavisinin bir tipi olarak uygulanabilir. Bu durumda su, kasları gevşetecek ve rahatlama sağlanacaktır.
Yağlı kremler ve ilaçlar, kuşkusuz sıcak tedavisi değildir, ama bunları sürerken yapılan masaj rahatlama sağlar. Kızaran deri, yani artan kan akımı, karşı uyarı etkisi oluşturur ve incinmenin neden olduğu ağrıyı azaltır. Bu tür ilaçlar iltihaplı ya da egzamalı ve çatlamış deriye uygulanmaz. Yalnız önemsiz burkulma ve incinme ağrılarına iyi gelir; daha ciddi incinmelerin fizik tedavi uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Latest Comments
  1. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.