Sezaryenle Doğum Nasıl Olur

Sezaryen nasıl olur

Sezaryen nasıl olur, sezaryenden sonra ameliyat izi kalır mı, sezaryenle doğum acı verir mi?

Günümüzde doğum uzmanları kesiyi, karnın alt kısmına, yara izi görülmeyecek biçimde (bikini çizgisinin altından) yaparlar. Kesi yapıldıktan sonra, doku tabakalarını tutması için forseps içeriye sokulur. Rahmin alt bölümü ortaya çıkarılır ve iç kesi genişletilir. Doktor sağ elini rahme sokarak bebeğin başını kaldırır ve bu arada yardımcısı yukarıdan rahme bastırarak bebeği dışarı iter (başı çıkarmak için forseps de kullanılabilir). Plasenta çıkarılır, rahim kasılmasını sağlamak için anneye ilaç verilir. Karın dikilerek ameliyat bölgesi kapatılır.
Doğumun bu kadar hızlı olması bebekte şoka neden olabilir ve normal tepkileri göstermesi birkaç dakika sürebilir.

Bazı hastanelerde sezaryen, epidural anestezi ile yani omurilik anestezisiyle yapılır. Omuriliğin hemen önünde bulunan epidural aralığa anestezik madde verilir ve bedenin altta kalan bölümü uyuşturulur.
Ameliyatta epidural anestezi yapılmışsa anne, doğumdan hemen sonra bebeği kucağına alabilir. Sezaryen uygulanacak anne adayı, ameliyatta olup bitenin farkında olmak istiyorsa, doktorundan epidural anestezi yapmasını isteyebilir.

Epidural anestezi yapılan annenin bilinci açık olacağından, sezaryenden hemen sonra bebeğine bakabilir, hattâ doktor kesiyi dikerken onu kucaklayabilir.

Doğumdan sonraki ilk günler karın çok duyarlıdır ve hareket etmek güçtür. Bağırsaklar düzenli çalışana kadar beslenme damardan serumla yapılır; bu, birkaç gün sürebilir. İdrar yapmakta zorluk bir süre devam edebilir. Ağrı kesici ilaç verilmesi gerekebilir. Ancak, ağrı kesici iğneler yapılmadan önce meme vererek bebeğe sütle geçecek ilacın en düşük düzeyde olması sağlanır.

Daha fazla bilgi için sezaryenle ilgili bilgiler verdiğimiz diğer makalelerimizi inceleyiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.