Sezaryenden Sonra Bebek ve Bebekle İlgili Duygusal Sorunlar

Sezaryenle Doğumdan Sonra Duygusal sorunlar

Pek çok kadın normal yolla doğum yapamadığını düşünüp, yetersizlik hisseder. Oysa sezaryen ameliyatıyla bebek sahibi olmak, yetersizlikten çok uzaktır.Genellikle bebeğin verdiği heyecan bunun büyük bir ameliyat olduğunu unutturur.Kadının eşi ve akrabaları, annenin bakıma, yardıma ve ilgiye gereksinimi olduğunu unutmamalıdır.
Bazı sorunlar çıkmışsa ve ameliyattan sonra anne bebekten ayrı kalmışsa, ilk temasın gecikmesi annelik duygusunun hissedilmesini güçleştirebilir. Özellikle ağrılı ve rahatsız anneler böyle bir soğukluk hissedebilirler. Sezaryen ameliyatından sonra geçici bir depresyon geçirmek ve bebeğe karşı hemen yakınlık duymamak oldukça normaldir. Uzman yardımı ancak, bu duygular uzun zaman sürdüğünde gerekir. Pek çok kadın ameliyat izi konusunda endişelenir.

Sezaryenden sonra ameliyat izi kalır mı?

Evet sezaryenle doğumdan sonra ameliyat izi kalır.Bu iz kalıcıdır, ama zamanla biraz solar.
Ancak endişelenmenize gerek yok, doğumdan sonra böyle ufak tefek şeyleri dert etmemelisiniz.

Dikiş ve pensler genellikle altıncı gün alınır, ama annenin gücünü toplayana ve bebeğinin beslenmesi düzene girene kadar, yani 10-12 gün hastanede kalması uygun olacaktır.

Annenin kendisini gerçekten iyi hissetmesi birkaç ayı bulabilir. En az birkaç hafta yardımcıya gereksinimi olur. Ameliyat yarası ilk haftalar duyarlı ve ağrılıdır, eğilmesi ve kalkması güç olabilir. Ancak bunların hepsi zamanla iyileşecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.