Sezaryen nedir, nasıl olur, sezaryenle doğum ve sonrası

Sezaryen

Sezaryen, bebeğin ya da annenin yaşamı tehlikeye girdiği zaman uygulanan, güvenli bir cerrahi girişimdir.
Sezaryen, bebeğin, annenin karın duvarına ve rahmine cerrahi bir kesı yapılarak dünyaya getirilmesidir. Annenin ya da bebeğin sağlığı ve yaşamı söz konusu olduğunda, bir acil durum olarak ve normal doğum olanaksız ya da özel koşullar nedeniyle tehlikeliyse önceden planlanarak uygulanır.
Hastaların çoğu hastaneye gebeliğin 38. haftasında ya da daha önce gelirler. Çeşitli testlerle bebeğin doğumdan bir zarar görmeyecek kadar olgunlaşıp olgunlaşmadığı saptanır.
Ameliyattan bir gece önce anne muayene edilir ve lavman yapılır. Önceden kan örnekleri alınır ve kan vermek gerektiğinde kullanmak üzere kan grubu saptanır.
Soru : Doğumumun normal yoldan olmaması beni düş kırıklığına uğrattı; kendimi yetersizlik duygusundan kurtaramıyorum. Depresyona girdiğimi sanıyorum, bebeğime karşı bile tam bir sevgi hissetmiyorum. Bu duyguyu nasıl yenebilirim?
Cevap : Doğumunuzun sezaryenle olması sizin yetersizliğiniz değildir; ameliyat, sizin kontrolünüzün dışında bir zorunluluktur. Aslında sezaryenle doğum yapan kadınlar geçirdikleri ameliyat ve sahip oldukları bebekleri için kutlanmalıdırlar. Büyük bir ameliyat geçirdiğiniz, üstelik de sezaryen sonrasında bedeninizde hormon değişiklikleri olduğu için kendinizi depresif hissetmeniz oldukça doğaldır.
Bazı kadınlar, normal doğumdan sonra da, hormonlardaki bu değişiklik yüzünden geçici bir depresyon geçirirler.
Yorgun ve rahatsızken bebeğe karşı sevgi duymamanız anlaşılabilir bir durumdur. Bu konuyu doktorunuzla konuşun.

Sezaryenden sonra neler olur?

Anne ayılana kadar bebek genellikle kuvöze konur. Her şey yolundaysa, anne ve bebek hastanedeki odalarına gönderilir; böylece anne ve baba bebeklerini kucaklayabilirler.
Amaliyattan sonraki ilk günler karın çok duyarlıdır ve hareket etmek güçtür. Bağırsaklar düzenli çalışana kadar beslenme damardan serumla yapılır; bu, birkaç gün sürebilir. İdrar yapmakta zorluk bir süre devam edebilir. Ağrı kesici ilaç verilmesi gerekebilir. Ancak, ağrı kesici iğneler yapılmadan önce meme vererek bebeğe sütle geçecek ilacın en düşük düzeyde olması sağlanır.
Zamanla yorgunluk duygusu azalır, ama bebeği beslemeye başlamak yorucu olabilir. Bebeğinin inek sütüyle beslenmesini istemeyenler, kendi sütlerini bir şişeye toplayıp, bebeğin beslenme saatini kaçırmadan fazladan uyuyabilirler.
Doğumdan sonraki ikinci gün
Bacaklarda kan pıhtısı oluşması riski olduğu için kalkıp yürüme önerilir. İlk gün bile birkaç dakika için kalkmaya izin verilebilir, ama annenin kendini bitkin hissetmesi normaldir.
Her şey yolunda gidiyorsa serum ile idrarkesesindeki sonda çıkarılır. Bazen ameliyat yerine bir dren konur, drenler genellikle 48 saat sonra çıkarılır. Ağrı kesicilere duyulan gereksinim sürerse, daha hafif ilaçlar verilir.
Doğumdan sonraki üçüncü gün
Anne yataktan kalkıp gezinebilir. Birisinin yardımıyla banyo yapabilir (bu kendisini daha ıyı hissetmesini sağlar). Tuvalet konusunda bir sorunu varsa fitil verilebilir. Böylece ameliyattan sonra karında hissedilen rahatsızlık ve şişkinlik giderilebilir.
Dikiş ve pensler genellikle altıncı gün alınır, ama annenin gücünü toplayana ve bebeğinin beslenmesi düzene girene kadar, yani 10-12 gün hastanede kalması uygun olacaktır.

Sezaryenin uzun dönemdeki etkileri

Annenin kendisini gerçekten iyi hissetmesi birkaç ayı bulabilir. En az birkaç hafta yardımcıya gereksinimi olur. Ameliyat yarası ilk haftalar duyarlı ve ağrılıdır, eğilmesi ve kalkması güç olabilir. Ancak bunların hepsi zamanla iyileşecektir.
Doğum sonrası egzersizleri önceleri güç gelebilir. Söz konusu egzersizlere daha sonra da başlanabilir. Birkaç hafta idrar yaparken de zorluk çekilebilir; bu, idrarkesesi kaslarındaki gerginliğin azalmasına bağlıdır, zamanla düzelir.

Cinsel ilişkide bulunmak yara ağrılıyken rahatsız edici olabilir, ama bu, leğendeki iç organların ameliyattan etkilenmesi sonucu duyarlık kazanmalarına da bağlı olabilir. Rahatsızlık devam ederse doktora sorulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.