Çocuklarda Sigara Alışkanlığı, Sigara İçin Çocuklar Neden İçerler

Çocuklarda sigara alışkanlıkları, çocuğum sigara içiyor diyorsanız bu yazıyı okuyunuz, çocuklar neden sigara içerler

Okul çağının ilk evrelerinde çocuklar, tıpkı içki alışkanlığı gibi sigara alışkanlığına da karşıdırlar. Ancak ergenlik çağına geldiklerinde bunları deneme aşamasına girerler. Bunun nedeni de, daha önceki çağlarda alkol sigara ile yetişkinliği ve yetişkin gibi davranmayı özleşleştirmeleridir.
Ergenlik çağında, arkadaş çevresinin etkileri kendini güçlü bir biçimde duyurmaya başlar. Genç kız ya da erkek, daha dışadönük, cinsellikte daha ileride ve daha gözüpek olanların sigara içtiğine daha az gelişmiş ama çoğu kez derslerinde ya da sporda daha başarılı olanların içmediklerine inanır. Üstelik, bu gözlemi genellikle doğrudur ve bu iki kişilik arasında bocalaması normaldir. Sigaraya başlayıp başlamaması, hangisine benzemek istediğine ve hangisine değer verdiğine ya da değer vermeye yönlendirildiğine bağlıdır.

Bütün bunlar içmenin olağan, içmemenin olağan dışı olduğu izlenimini yaratır ve kuşkusuz, kimse toplumun dışında kalmak istemez.

Dolayısıyla çocuğunuzun arkadaş ortamına mutlak surette dikkat etmelisiniz.
Kimlerle arkadaşlık ediyor, hangi ortamlarda bulunuyor, nerelere gidiyor mutlaka ama mutlaka takip etmelisiniz.
Çocuğunuzun arkadaşlarını analiz etmelisiniz, gerekirse arkadaşlarının karakterlerini öğrenmelisiniz, alışkanlıklarını mutlaka öğrenmeli ve kötü alışkanlıkları olanlardan çocuğunuzu uzak tutmalısınız.

Çevrenizde ulunan insanlara sorduğunuzda yüzde doksanı sigaraya arkadaş nedeniyle başladığını söyleyecektir.
Bunun başka bir nedeni yoktur, dolayısıyla çocuğunuzun arkadaşlarının kötü alışkanlığı varsa çocuğunuzun da kötü alışkanlığı olma ihtimali yüzde doksan dokuz nokta dokuz gibi bir şeydir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.