Acil Sezaryen Nedir, acil sezaryen nasıl ve neden olur?

Acil sezaryen nedir, acil sezaryen nedenleri ve nasıl olur

Doğumdan önce beklenmeyen bir kanama yüzünden sezaryen yapılabilir. Bunun nedenleri şunlardır:

1. Yüksek tansiyon ya da hasar nedeniyle plasenta, doğumdan önce rahim duvarından ayrılabilir.
2. Plasenta previa, yanı plasentanın rahim boynunda gelişmesi: Rahim boynu doğumdan önce açılır, plasenta ayrılmaya başlar ve kanama olur.

Bebekle ilgili nedenler
1. Monitörle dölütün sağlığının bozulduğu saptanır. Güç bir doğum sırasında bebeğin kalp atışları yavaşlayıp düzensizleşebilir.
2. Göbek kordonunun sarkmasına bağlı oksijen eksikliği: Göbek kordonu bebeğin önünde rahimden sarkar, kordondaki kan damarları ısı değişikliği nedeniyle kasılır ve bebeğe oksijen taşıyan kan azalır.
3. Göbek kordonu üzerinde, basınç ve sıkışma nedeniyle oksijen eksikliği. Neyse kı bebeğe oksijen taşınmasını etkileyen bu durumlar ender görülür.

Acil sezaryen
Ender durumlarda sezaryen, acil olarak gerekli olabilir. Ama öyle bile olsa doktorlar çok kısa sürede sezaryeni gerçekleştirip bebeği dünyaya getirme konusunda uzmanlaşmışlardır.
“Dölüt monitörlf denilen bir aygıtla bebekle ilgili sorunlar anında izlenir. Bu, dölütün kafasına tutturulan ince bir pensle kalp atışları elektronik olarak kaydedilerek yapılır.
Bu tür vakalarda ameliyat hazırlıkları çabuk yapılır. Hastaya serum takılır, şoku önlemek için sıvı verilir, ayrıca kan aktarımı gerekli olabilir. Anesteziden önce karın ve pubis bölgesi tıraşlanarak ameliyata hazırlanır.

Genel anesteziyle anne bayıltılır; idrarkesesini boşaltmak için lastik bir sonda yerleştirilir. Ebe düzenli aralarla monitörden dölütün kalp atışlarını kontrol eder.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.