SGDP Yapılandırma, Maaşımdan Kesinti Yapılıyor Diyenler Buraya

SGDP, yani sosyal güvenlik destek primi nedir, kimlerin maaşından sgdp kesilir?SGDP yapılandırması ve taksitlendirme ile ilgili bilgiler vereceğiz.

SGDP Yani Sosyal Güvenlik Destek Primi Nedir

Değerli okurlarımız, SGDP açılımı sosyal güvenlik destek primi dir.
SGDP kesintisi emekli olduğu halde bir işyerinde çalışan elemanlar için ve emekli olduğu halde ticaret yapanlar için geçerlidir.

Yani diyelim ki emeklisiniz ve bir işyerinde eleman olarak çalışmaya başladınız veya emeklisiniz ama vergi kaydınız var yani vergi mükellefisiniz, ticaretle uğraşıyorsunuz diyelim, o halde sizin emekli maaşınızdan sgdp kesilecektir.

SGDP 2013 yılı için %15 tir.Bundan soraki yıllar için de %15 olarak öngörülmüştür.Yani maaşınızdan sgdp kesildiğinde maaşınızın yüzde onbeşi kesilir.

Örneğin 1000 tl emekli maaşı alıyorsanız sgdp kesintisi yüzde onbeş yani 150 TL olacaktır.Bu durumda elinize geçen para 850 TL olacaktır.SGDP kesintisi yani her ay maaşınızdan kesilen bu 150 TL herhangi bir işe yaramaz, prim yerine geçmez, daha sonra bunu geri alamazsınız.Emekli olduğunuz halde çalıştığınız için veya emekli olduğunuz halde ticaret yaptığınız için devlete ödemeniz gereken paradır.Herhangi bir getirisi yoktur ancak ödemek zorunludur.

SGDP Kimlerin Maaşından Kesilir?

Emekli olduğu halde bir işyerinde eleman olarak çalışan veya bir iyeri sahibi olan yani ticaret yapan, vergi mükellefi olan herkesten SGDP primi kesilir.

Bazı yerlerde emekli sandığı emeklilerinin SGDP ödemek zorunda olmadığı filan yazılıyor, bu tür şeylere inanmayınız, ssk emeklileri, bağkur emeklileri ve emekli sandığı emeklileri kısacası emekli olduktan sonra çalışan veya vergi mükellefi olan herkes sgdp ödemek zorundadır.

2013 SGDP Yapılandırması

Peki şu günlerde çok duyduğumuz SGDP yapılandırması neyin nesidir?
Bu konunun izahatı biraz uzuncadır ve epey karmaşıktır.İşin özü şu: 2003 yılında SGDP diye birşey çıktı, söylenene göre SGDP emekli olduğu halde çalışan veya vergi mükellefi olan emeklilerin maaşlarından otomatik olarak kesilecekti.Bu durum bu şekilde duyuruldu.
Maaşlardan otomatik olarak kesileceği söylenince kimse olayın üzerinde durmadı, herkes nasıl olsa maaştan otomatik kesiliyor, benim bir işlem yapmama gerek yok diye düşündü.
Ancak aradan dört – beş yıl geçtikten sonra bilgisayar sistemlerinin tam olarak doğru çalışmadığı ve SGDP priminin maaşlardan otomatik olarak kesilmediği anlaşıldı.Bu sorun ortaya çıkınca, bilgisayar sistemlerinden hesaplama yapıldı ve yüzbinlerce kişinin maaşından her ay düzenli olarak kesilmesi gerekirken kesilmeyen milyonlarca lira olduğu anlaşıldı.Hal böyle olunca SGK açıklama yaptı, dedi ki; “Ahmet dayı, Hasan dayı, Kemal emmi, sizin maaşınızdan 4 yıldır kesilmesi gerektiği halde kesilmeyen SGDP primleri var, bilgisayarlarımız kesmemiş ancak bunu ödemek zorundasınız, 4 yıldır kesilmeyen SGDP pirim borcun şu kadardır, gel bak ben taksitlendirme yapıyorum, ister bunu peşin öde istersen taksitlendir” dedi.
2013 yılı Mayıs ayı sonuna kadar süre verildi, bu süre içinde SGK il müdürlüklerine veya merkez müdürlüklerine başvuranlar faiz affı ile birlikte SGDP prim borçlarını yapılandırabilecekler.Bu süreyi geçirenlerin ise mevcut faiz borçları da dahil edilerek maaşlarından otomatik olarak kesilmeye başlanacak.

Dolayısıyla, “devlet zamanında kesseymiş kardeşim” demeyin, SGDP prim borçlarınızı yapılandırın.Aksi halde emekli maaşınızdan kesilecek.
Yapılandırırsanız faziden kurtulacaksınız, yapılandırmazsanız faiz de ödemek durumunda kalacaksınız.

Sağlıklı günler dileriz.

DEĞERLİ OKURLARIMIZ SSK VE BAĞKUR EMEKLİLİK ŞARTLARI İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZA AYRI BİR SAYFADA CEVAP VERİYORUZ.SSK VE BAĞKUR İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZI BURAYA TIKLAYARAK SORABİLİRSİNİZ.TÜM SORULAR ÜCRETSİZ CEVAPLANMAKTADIR.

Latest Comments
  1. ismail boz
  2. Hanife
  3. cennet gilik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.