Senkop (Bayılma) nedir, neden olur?

Senkop yani bayılma nedir, neden olur, senkop tedavisi nasıldır?

Senkop, tansiyon düşmesinin neden olduğu geçici bilinç yitimidir. Sık görülen ve pek çok sağlıklı, normal kişinin başına gelebilen bir durumdur. Vakaların çoğu korkulacak bir duruma bağlı değildir, ama senkop sık sık yineliyorsa nedeni bir doktor tarafından araştırılmalıdır.

Senkopun belirtiler ve nedenleri

Normal koşullar altında damarların ve kalbin çalışması yeterli basınç oluşturarak,kanın yerçekimine karşı beyne çıkmasını sağlar. Bu süreci etkileyen herhangi bir olay tansiyonu düşürürse, beyne giden oksijen azalır. Bunun sonucu ise apansız bilinç yitimidir.
Senkop pek çok nedene (kalp ve nörolojik rahatsızlıkları da içeren) bağlı olabilir, ama belki de en yaygm nedeni “basit baygınlık” ya da daha doğru bir terimle vaso-vagal nöbettir. Bu çok şiddetli bir ağrı sırasında, hatta hoş olmayan bir görüntü nedeniyle olabilir. Kalpten vagus sinirine iletilen mesajın kalp atışlarını yavaşlatıcı ve bedenin merkezindeki kan damarlarını genişletici etkisi vardır. Bunun sonucu olan tansiyon düşmesi, beyne yeterli oksijenin gitmesini önler ve bilinç yitimi ortaya çıkar.
Tansiyon düşerken, yani senkopun başında, baş dönmesi ve baygınlık hissi olur ve göz kararır. Bu belirtilere sararma, soğuk ter boşanması ile bulantı ve güçsüzlük hissi eşlik edebilir; kişi yere düşerken bilincini yitirir.

Tansiyon düşmesinin geçici bilinç yitimiyle sonuçlanması, tıpta “senkop” olarak bilinir. Genellikle, kısa bir süre yatmak, iyileşmek için yeterlidır.

Babamın şiddetli bronşiti var; bir öksürük nöbeti sırasında bayılacak gibi oldu.Bu kötüye gittiğini mi gösterir?
Buna ‘öksürük senkepu’ denir. Şiddetli bronşiti olan ve uzun öksürük nöbetlerine tutulan kişilerde oldukça yaygındır. Göğüste oluşan basıncın kalbe dönen kanı azaltacak kadar yükselmesi, tansiyon düşmesine ve bayılmaya neden olur. Bu, babanızın bronşitinin ne kadar ciddi olduğunun belirtisidir, ama durumunun kötüleştiğini göstermez.

Ne yapılmalı?

Düşme nedeniyle bir zarar görmemesi koşuluyla, kişi yere düştüğünde kan beyne daha kolay gittiği için, çabucak iyileşir. Bu yüzden, baygınlık hissedildiğinde, kanın beyne çabuk gitmesini sağlamak için uzanmak ya da başı bacakların arasına eğerek oturmak yararlı olur.
Bayılan kişinin en az beş dakika yerde yatmasını sağlamak gerekir. Bilinç yitimi süren kişi oturtulmaya kalkışılmamalıdır; oksijen eksikliğinin sürmesi beyinde hasara yol açabileceğinden, tehlikelidir.
Bilincini yitirip yere düşmüş bir kişinin önce yaralanıp yaralanmadığımla bakılmalı, sonra da en az beş dakika yatması sağlanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.