Saç Dökülmesini Önleme, Saçlar Neden Dökülür?

Saçlar neden dökülür, saç dökülmesi nasıl önlenir, sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapmalı neler yapmamalı?

Genel olarak saç sağlığı sorunları dökülme ve erken yaşta beyazlama

Sağlık problemlerinin artmasıyla birlikte son günlerde saç dökülme şikâyetinde bulunanların sayısı da hızlı bir şekilde artmaktadır. Problemin ortadan kaldırılması için gelişen sağlık sektörü içerisinde birçok saç dökülmesi için tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Önemli olan sorunun zamanında tespit edilmesi ve doğru tekniğin kullanılmasıdır.

Birçok tedavi yönteminin yanı sıra bazı noktalara da kişilerin kendilerinin dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlar saç derisine zarar veren ürünleri kullanmamak, protein ağırlıklı beslenmek, gerekli vitaminleri almak, stres uzak durmak, sigara ve alkolden uzak durmak gibi sıralanabilmektedir. Bu konulara dikkat etmek önemli ölçüde dökülmeyi ilk olarak azaltmakta sonrasında ise tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Saç bakımı ve dökülme sorunları günümüzde stres denen illet ile de doğrudan ilişkilidir.Çevrenize baksanız bile sinirli, asabi, hayat ile sorunları fazla olan, küçük sorunları kolay büyüten, çok çalışan, çok sterli olan bir çok insanın saçlarının erken yaşlarda beyazladığını ve döküldüğünü görürsünüz.Özellikle üniversitelerde zor olarak bilinen bölümlerde okuyan öğrencilerin de pek çoğunun saçları erken yaşlarda dökülür veya beyazlar.

Dolayısıyla günümüzde saç dökülmesini tetikleyen, saçlara zarar veren, zaçların erken beyazlamasına neden olan pek çok faktör vardır.Bu yüzden “saçlar şu nedenden dolayı dökülüyor, bu nedenle beyazlıyor, çaresi şudur budur” gibi kesin teşhis koymak oldukça zordur.Dökülen saçları geri getirmek zor olsa da bunun da bazı yöntemleri var ve kısa süre sonra bu konuya değineceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.