Nedir bu internet, nedir bu ağlar?

İnternet nedir, ağ nedir?

HER GÜN MİLYONLARCA İNSAN İNTERNETE GİRMEKTEDİR

Dünya giderek küreselleşen bir hal almaktadır. Artık her türlü bilgiyi anında öğrenebiliyor ve hatta paylaşabiliyoruz. Dünya üzerindeki tüm bilgisayarları birbirine bağlayan ve anlık olarak veri alışverişi yapılabilen sisteme internet denilmektedir. 1960’lı yıllarda başlayan hikâyesi, tüm dünyanın katılımı ve özel fonların oluşturulma çabası ile tam anlamıyla ancak 1990’lı yıllarda tamamlanmıştır. Modern yaşantımıza girmesi 1990’lı yıllarında başında olan bilgisayar ağı sistemi Türkiye’ye de 1993 yılında getirilmiştir.
Modem denilen bir alet ile telefon hattı üzerinden bilgisayarlar birbirine bağlanmaktadır. Anlık veri alışverişleri bu hatlar üzerinden sağlanmaktadır. İnternet üzerinde sayfalar topluluğu olan siteler bulunmaktadır. Bu sayfalar topluluğu içeriğinde hemen her şeyi barındırmaktadır. Siteler, ana sayfa ve yan sayfalardan oluşmaktadır. İçeriğinde bilgi verici paylaşımlar, dosya paylaşımları, videolar, resimler gibi birçok faktör bulundurmaktadır. Tüm dünyaya her gün milyonlarca insan bilgisayar ağları üzerinden bu sayfalar topluluğuna bağlanmaktadır. Bilgisayar ağı üzerinde milyonlarca sayfa ve sayfalar topluğu bulunmaktadır. Her kesime ve her isteğe hitap edebilen siteler ile bilgisayar ağı üzerinde yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlıdır. Bilgisayar ağı üzerinde oyun oynayabilir, arkadaşlarınızla sesli ve görüntülü bir şekilde sohbet edebilir, alışveriş yapabilir ve hatta para kazanabilirsiniz.
İnternet sınırı olmayan uçsuz bucaksız bir derya haline gelmiştir. Her gün milyonlarca insanın saatlerce başında vakit geçirdiği bir teknolojik icat halindedir. Öyle ki bağımlılık yapıp yapmadığı araştırma konusu haline getirilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.