İnternetin Türkiye’de ve Dünyada Gelişimi ve Kullanımı

İNTERNET DÜNYADA HIZLA YAYILMIŞTIR

İnsanların her geçen gün üretilen bilgileri saklama ve paylaşma, bilgilere kolayca ulaşma istekleri artmaktadır. Günümüzde birçok bilgisayar sistemi birbirine bağlıdır. Dünya çapında yaygın ve sürekli büyüyen bir iletişim ağı bulunmaktadır. İnternet insanlara aradıkları bilgileri kolay, hızlı, güvenli ve ucuz bir şekilde sunmaktadır. Uçsuz bucaksız bir deniz ve her gün daha da gelişen bir kütüphanedir.
İnternet günümüzde yaşamla iç içe bir hale gelmiştir. 1960’lı yıllarda başlayan serüveni dünya üzerinde sağlanan fonlar ve insanların katılımıyla 1990’lı yılların başında modern yaşama dahil olması sağlamıştır. Yıllarca verilen emek sonrası 1990’lı yılların başında dünyadaki tüm bilgisayarları birbirine bağlayacak bir sistem geliştirilmiştir. Türkiye’ye 1993 yılında gelen sistem tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılmıştır. Site denilen sayfa topluluklarında oluşan geniş bir bilgisayar ağı bulunmaktadır. Üniversiteler, araştırma kurumları, devlet kurumları, e-ticaret mağazaları ve bankalar gibi değişik yerler kendi sitelerini oluşturarak internete bağlanmışlardır. Bilgisayar ağına bağlı bir bilgisayarın tek bir kullanıcısı olabilir ya da birden fazla kullanıcı tek bir bilgisayar üzerinden bilgisayar ağına dahil olabilmektedir. Bilgisayarlar arasında çift taraflı bir bilgi aktarımı sağlanmaktadır. Sistem üzerinde yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlıdır.

İnternette Neler Yapılır

Siteler üzerinde oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir, video izleyebilir, iş arayabilir, e-ticaret yapabilir, alışveriş yapabilir, gazete okuyabilir, sosyal medya üzerinde resim, video, bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. Sistem üzerinde sürekli bir veri aktarımı bulunmaktadır.

Latest Comments
  1. ümit

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.