İnternet nedir, ne işe yarar?

İnternet nedir, ne işe yarar, internet hakkında bilgiler

İNTERNET VERİ TRANSFERİ SAĞLAMAKTADIR

Dünya üzerinde bilgisayarları birbirine bağlamaya, bilgisayarlar arasında veri transferi yapmaya ve anlık iletişim sağlamaya yarayan bilgisayar ağı sistemine internet denilmektedir. Nükleer bir savaş tehlikesi göz önünde bulundurularak anlık iletişimin sağlanabilmesi amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmıştır. İlk denemesi ARPANET isimli küçük bir ağ ile gerçekleştirilmiştir. Kaliforniya Üniversitesi tarafından daha da geliştirilen sistem daha sonra halkın kullanımına açılmıştır. Günümüzde bu bilgisayar ağında milyonlarca site bulunmaktadır. Bazılarının isimleri tescil edilmiş olsa da henüz içerikleri hazırlanamamıştır.
Türkiye’de ilk kez ODTÜ tarafından kullanılan internet bir süre sadece üniversiteler aracılığı ile kullanılabilmiştir. ODTÜ bağlantısının ardından Ege ve Bilkent üniversiteleri bağlantı yapmayı başarmışlardır.

Günümüzde ise hemen her ev ve işyerinde bilgisayar ağlarına bağlanılabilinmektedir. Bilgisayar ağları dünya genelinde oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Bilgisayar ağları üzerinde bulunan milyonlarca site içerisinde birçok bilgi birikimi ve farklı hizmet ortaya çıkmıştır. Bilgisayar ağları üzerinde gazete okuyabilir, televizyon izleyebilir, kütüphanelere bağlanarak araştırma yapabilir, müzik dinleyebilir, oyun oynayabilir, içerik paylaşabilir, e-posta gönderebilir, başkaları ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bunlar gibi birçok unsuru internet üzerinde yapmak mümkündür. Bilgisayar ağları uçsuz bucaksız bir deniz haline gelmiştir. Bu ağlarda yapabilecekleriniz sadece hayal gücünüzün sınırı ile sınırlıdır.
Hemen her konuda içerik barındırabilen siteler ile bilgisayar ağı üzerinde bilgi alışverişi yapılabilmektedir. Dosya paylaşma sayesinde ise ihtiyacımız olan bilgilere anında ulaşabilmekteyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.